По две схеми са работили задържаните в операция „Регистраторите”, каза на пресконференция шефът на ОДП на МВР- Бургас комисар Милен Димитров.
В едната схема са пренабивани номера на крадени автомобили, а при другата са фалшифицирани документи за избягване на акциза. Димитров разясни, че от 1 януари на 2010 г. не се заплаща акциз за автомобилите, внесени от ЕС. В измамата са регистрирани автомобили, внесени преди тази дата. По тази схема държавният бюджет е ощетен с над 150 хил. лв.
По първата схема стойността на установените крадени и измамно регистрирани автомобили е над 500 хил. лв.
Двама от задържаните са служители на МВР. Това са Димитър Янгьозов, който работи в системата на полицията от 1974 г. Миналата година той е наказван с предупреждение за уволнение, защото е регистрирал автомобил извън базата на КАТ. Другият полицай е 39-годишния Галин
Сирачев, кйто също е наказван през 2002 г. за некоректно отношение към граждани.
Останалите двама задържани са Румен Кръстев, 36- годишен печатар и 28- годишния Марио Ганев. Последният е „мозъкът” на групата. Марио Ганев е бил арестуван за кражба, но не е осъждан. Засега разследващите нямат сведения някой да стои над Марио. Проверките обаче продължават. Днес се очаква да пристигне екип от Министерството, който да разследва работата на КАТ – Бургас.
„След повдигане на обвиненията ще поискам задържане под стража”, каза наблюдаващия прокурор Ангел Георгиев. В момента четиримата са задържани в следствения арест за срок от 24 часа, като днес прокурорът ще увеличи задържането им на 72 часа.
Задържаната група първо е регистрирала автомобилите и после е пренабивала номерата на рамите. Най-често луксозните возила са Тойота Ленд Круизер и Фолксваген. Над 40 луксозни автомобила са откраднати от територията на Бургаски регион за миналата година. Някои от тях са пререгистрирани от задържаните.