След двадесет годишно прекъсване в Бургас се възстановява симпозиумът по скулптура от камък. От годините, в които се е провеждал, пленерът е оставил в Морската градина на Бургас повече от 150 фигури, които създават най-големия в България скулптурен музей на открито.
Международният симпозиум по скулптура в Бургас е едно от най- модерните и чакани художествени събития в България от 1974 до 1988 година, когато градът става център на скулптурата. От тук са поели пътя си едни от най- именитите български творци, а творбите им дават уникалния облик на бургаската Морска градина. За петнадесетте години живот на пленера, Бургас става законодател на модерната скулптура, в който младите се учат от големи имена, казва изкуствоведът Пенка Седларска.
width="530" height="353" />
Творбите са с неоценима художествена стойност, някои от които носят подписите на Митко Динев, Людмил Бонев, Зеятин Нуриев, Анастасия Минева, Димитър Костов. В Морската градина има пластика и на сегашния министър на културата Вежди Рашидов.
„Казва се „Неутронна заплаха”. Хубава пластика, с обществено звучене, политическо, правена 1978 година, той току-що е завършил академията”, казва Пенка Седларска.
Министерството на културата, Дружеството на българските художници и Община Бургас са съорганизатори на възраждането на бургаския пленер.
„Идеята е симпозиумът да се провежда на всеки две години и да не се допуска вече такова огромно прекъсване на тази единствена за България проява”, коментира Весела Йорданова, отдел „Култура” към община Бургас.
Симпозиумът ще се проведе от 15 септември до 1 октомври. Пластични проекти ще се приемат в община Бургас от 15 до 22 юни, а седмица след това ще бъдат обявени и победителите.