В Бургас се проведе първият демократичен референдум срещу правителствен проект, петролопровода „Бургас-Александруполис”, на 17 февруари 2008 г.
Припомняме, че кметът на Бургас Димитър Николов първи поиска да се проведе обществено допитване за петролопровода „Бургас-Александруполис”, в качеството си на общински съветник, още по време на управлението на Йоан Костадинов. Тогава местният парламент отхвърли докладната записка. Това изигра съществена роля за смяната на управлението по време на местните избори през 2007 г. и партиите ГЕРБ и Атака вкараха най-голям брой общински съветници.
Веднага беше насрочена дата за провеждането на референдум, който не успя да събере над 51% избирателна активност, за да се счита за валиден. Бургас беше последван от Созопол, където населението гласува срещу „тръбата” на 6 април 2008 г. Избирателната активност стигна 40%. Година по-късно, на 16 май 2009 г., поморийци
показаха над 60% избирателна активност, от които 99% се обявиха „против”. С това Поморие е първата българска община с успешен (валиден) референдум.
Новината, че България се отказва от проекта „Бургас-Александруполис”, Димитър Николов коментира така:
„С решението си, премиерът Бойко Борисов защити жителите на Бургас и се вслуша в мнението на гражданското общество. Неведнъж съм казвал, че Бургас трябва да използва уникалните си дадености и да ги развива в посока туризъм, екологични производства и проекти. След това решение, градът ни ще увеличи стратегически потенциала си.
Действителността показва, че мощни световни икономики като САЩ не могат да се справят с петролни разливи, какво остава за нас. Не си заслужаваше заради малките приходи от транзитни такси да се рискува екологичното бъдеще на региона.
Новината се посреща с радост в Бургас, гражданското общество я подкрепя, а аз като кмет се чувствам изключително радостен, че притеснението сред хората заради бъдещото изграждане на тръбопровода ще спре”.