Бургас почете паметта на загиналите от турския геноцид арменци. Политици, общественици и арменската общност в града се събраха пред църквата „Сурп Хач” (Светия Кръст), където беше отслужена панихида и бяха поднесени венци и цветя пред паметника на избитите.
В Ереван по време на тържествата отново призоваха света да признае избиването на повече от милион и половина арменци в Османската империя при гоненията в края на XIX и началото на ХХ век.
Фактът за геноцида на арменския народ вече е признат от много държави. Първа още през 1965 г. го направи Уругвай. Примерът й последва Русия, Франция, Италия, Германия, Холандия, Белгия, Полша, Литва, Словакия, Швеция, Швейцария, Гърция, Кипър Ливан, Канада, Венецуела, Аржентина и 42 от 50-те щата на САЩ.
Армения" src="upload/koleni4ene.jpg" alt="Панихида" width="470" height="313" />
Геноцидът на арменците е признат и от Ватикана, Европейския парламент и Световния съвет на църквите.
За пръв път в историята на Турция група от повече от 60 интелектуалци и артисти призова убийствата през 1915 г. да бъдат отбелязани на проява в Истанбул.
В България арменският геноцид е признат само в отделни градове. Първи сред които беше Бургас. Арменската общност в Бургас наброява 2 хил. души. Арменци са се заселвали в морския град по време на различния гонения през годините и етноса се е приобщил. А арменската църква в Бургас е най- старата.
След панихидата в морския град се проведе концерт в зала „Проф. Иван Вульпе” с участието на църковен хор „Сурп Хач”, детска вокална група, ученици от арменско училище „Хачадур Аповян” и солисти.