telБлизо 50 000 посещения на граждани и представители на фирми са спестени от Информационния център на Националната агенция за приходите (НАП) за първите два месеца на 2011 г. От началото на годината до 28 февруари чрез номер 0700 18 700 колцентърът е обслужил 44 755 обаждания. Освен това служителите на Информационния център са отговорили на над 4 000 въпроса, постъпили на електронния адрес за въпроси –  [email protected]. Според официалната статистика на колцентъра, обслужени са над 95 % от всички обаждания насочени към центъра в рамките на работното му време. Средната продължителност на един телефонен разговор е била 4 минути, а над 90% от обадилите се са останали доволни от получената информация.

Най-честите въпроси, чиито отговори са потърсили клиентите на НАП от колцентъра, са свързани с удържането на данък на наемодатели. Хората са се интересували също от подробности около облагането на субсидии за земеделие и

тютюнопроизводители, както и от въпроси, свързани с промяна в Националната класификация на професиите и длъжностите и изискванията към подаване на уведомления за нови и прекратени трудови договори. Клиентите на НАП са се консултирали със служителите от информационния център на НАП и във връзка с последните промени в Закона за данък върху добавената стойност.

На номер 0700 18 700 клиентите на НАП могат да правят денонощно и автоматични справки за регистрираните по ДДС фирми, както и да проверят здравноосигурителния си статус. За първите два месеца на 2011 г.  автоматична проверка на здравния си статус са направили 12 337 лица, а 2 000 клиенти са проверили дали контрагентите им са регистрирани по ДДС чрез 0700 18 700.

Информационният център на НАП е с работно време от 8.00 до 17.30 ч. всеки делничен ден, като обаждането се таксува на цената на един градски разговор и според тарифния план за абонати на мобилните оператори. Запитвания могат да се изпращат и на имейл адрес: [email protected].