В навечерието на Великден американската фондация SPENCE-CHAPIN и Центърът за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“ направиха дарение на децата на украинските бежанци, настанени в хотел „Шипка“ в Китен. Двете организации са изненадали и зарадвали с 250 големи пакета с бисквити, шоколади, кроасани, натурални сокове и други любими детски лакомства украинските деца, съобщиха от „Алеф“.

В хотел „Шипка“ вече повече от месец са намерили подслон, храна и топли грижи около 350 украинци, предимно майки с деца, основно от района на Харков. Общо в Китен са настанени над 1000 бежанци от Украйна.

Емоционалната среща започна с минута мълчание за всички жертви на руската агресия от последните два месеца. Двеста и петдесет деца със сълзи на очи пяха патриотични песни и издигнаха своя глас за благодарност към България. Неочакваните подаръци зарадваха украинчетата и техните родители и провокираха много детски усмивки и прегръдки. На събитието, организирано с помощта на Почетното консулство на Украйна в Бургас, присъстваха кметът на община Приморско Димитър Германов и кметът на Китен Николай Марков. Те заявиха пред стотиците бежанци, че ще направят всичко възможно украинците да се чувстват спокойни и обгрижени.

„Искаме да създадем на децата, прогонени от Родината им, празнично настроение в тези светли дни. Те получават от нас подаръци, които са символът на детството. С нашата инициатива, освен да създадем радост на децата, ние изразяваме и нашата позиция на съпричастност към Украйна, издигаме глас срещу войната. За нас е повече от печално, че тези деца стават свидетели на унищожение и смърт и психическата травма ще остане завинаги в тяхното съзнание. Българското общество има вековни традиции в приема и спасяването на хора от други етноси, бягащи от геноцид и война. България приютява бягащите от турския геноцид 22 000 арменци в началото на 20 век, а преди 80 години спасява близо 50 000 български евреи от Холокоста. Това е най-големият морален капитал на нашата страна. Затова и днес вълната на съпричастност към бягащите от войната в Украйна е норма на човещина и достойно поведение“ – с тези думи се обърна Алберта Алкалай, председател на ЦЕБС „Алеф“.

Думи на признателност изрази от името на украинските бежанци Милчо Милев, собственик на лагера. Той не скри обаче и тревогата си за по-нататъшната съдба за украинците, настанени в „Шипка“. Очаква се на 1 юни държавата да прекрати програмата за помощ към хотелиерите, приютили бежанци. След спирането на  субсидиите съдбата на повечето от тези деца е неясна. Това са деца, чиито майки не разполагат със средства, някои от тях са сираци и без възможност за самостоятелно препитание. Център „Алеф“ отправя апел към правителството да подходи отговорно и избирателно спрямо прекратяване на помощите за настаняване на украински бежанци.

Фондация SPENCE-CHAPIN е неправителствена организация, със седалище в Ню Йорк, която предлага качествени услуги за осиновяване вече повече от 100 години. Нейната мисия е да намерят нови родители на деца в нужда в САЩ и в други страни по света. Клара Спенс и д-р Хенри Чапин през 1900 г. създават детски ясли от загриженост към бездомните бебета, изоставени в болници и приюти.

Центърът за еврейско-българско сътрудничество е неправителствена организация. Основната ѝ мисия е да популяризира изключителния акт на хуманизъм на българското общество преди 80 години и спасяването на 50 000 евреи от Холокоста. Сдружението е организатор на международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява  цяла вселена”, в който до момента са взели участие над 1500 младежи от 8 държави. С инициативите си „Алеф“ се противопоставя на всички форми на антисемитизъм, расизъм, геноцид и език на омразата.