16 дни в един от най-опасните градове в света Алепо, събрани във филма „Сирия - бунтовниците на Алепо” бяха представени в Бургас. Документалната лента е снимана от журналистката Елена Йончева и оператора Николай Николов и отразява жестоката гражданска война в Сирия. Известната разследваща  журналистка отива в най-големия град в Сирия и попада в най-бедната му част от града, която е завзета от бунтовници. 

Над 500 хил. от жителите на Алепо  са приютени в бежански лагери извън страната. Бензиностанциите са превърнати в крайпътни барели, над 600 промишлени предприятия са спрели работа, а за хляб се чака с дни на дълги опашки. Йончева разказа пред бургаската публика, че за първи й се случва да отрази едната гледна точка, тази на бунтовниците. Тези, които са единни да свалят президента на Сирия Башар Асад от власт. „Сложно е когато нямаш и другата гледна точка. Не можахме да чуем мнението на другата страна. Причина да не го направим бе това, че няколко месеца чакахме за виза, която не получихме. Властите ограничават достъпа на журналисти и не разполагах с почти никаква предварителна информация за това,  което действително се случва в

Сирия.

Малцина са тези, които отиват и обикновено не остават за повече от ден-два”, разказа самата тя. Във филма остава скрита заплахата към нея от водача на бунтовническа групировка, която е „Алкайда” за Сирия. Той съвсем спокойно се е доближил до Йончева и й казал, че ако продължи да снима, лично ще я застреля. „Страх винаги има, защото страхът е индикация, че разбираш в каква ситуация се намираш.

Въпросът е този страх да не прерасне в паника. При мен страхът идва обикновенно преди това или още първия ден, когато  си на място и не си осъзнал точно какво се случва. Паниката е много лош съветник. Не можеш да прецениш ситуацията, когато си под паника. Не можеш да вземеш правилните решения,  да събереш информацията, която е около теб. Става така, че  представляваш заплаха не само за себе си, но и за хората, които са около теб-част от екипа или тези които ти помагат“, сподели пред журналисти Йончева. Според нея най- доброто лекарство срещу паниката е възможността да имаш не само предварителна информация, но и на място да си много комуникативен.

Освен прожекцията на филма, в Морското казино журналистката представи на бургазлии фотоизложба, запечатала кадри от Сирия, Сомалия, Израел и Палестина.