Поредно горещо лято и вълна от протести готвят надзирателите от цялата страна. Униформените служители от затворите недоволстват срещу цялостната политика на Главна дирекция „Изпълнения на наказанията”.

Протестът на надзирателите е насрочен за 27-ми юли пред сградата на Министерството на правосъдието. Бургаските надзиратели също ще се включат в протестите.

Голяма част от тях са с твърдото намерение да заминат за столицата, за да дадат рамо на колегите си от страната. Тези от тях, които няма да успеят да заминат за София в края на юли ще се съберат пред бургаския затвор, разбра Gramofona.com.

Поводът за поредното недоволство на надзирателите е влизащата в сила от понеделник заповед, с която те минават на 12- часови смени, вместо на досегашните дежурства от 24 часа. За повечето надзиратели мярката е ответен удар от страна на ръководството на масовите дела за неизплатен извънреден труд. В момента тече и подписка, а в нея са се включили не само надзирателите от бургаския затвор, но и тези от арестите и затворническите общежития. В

понеделник за София тръгва група от 15 бургаски надзиратели. Заедно с техни колеги от страната те ще се срещнат с шефа на дирекцията гл. комисар Митко Димитров и ще му връчат подписката.

„Нашият протест е срещу цялостната политика на Главната дирекция, не е насочен срещу ръководството на бургаския затвор”, уточни Валентин Мартинов от Синдиката на служителите в затворите в България. Според него, а и според колегите му, новите 12-часови смени няма да облекчат работата им. „Няма как това да стане след като щатът не е променен. В Бургас има недостиг на кадри. В момента 1 надзирател отговаря за 300 затворници”, коментира Мартинов. Новите дежурства ще бръкнат директно в джоба на тези от надзирателите, които не са от града, в който работят.

„Колегите, които са от друго населено място досега плащаха за пътни 8 пъти в месеца, а сега ще трябва да пътуват два пъти по-често. Във време на криза за нас това не е икономически обосновано”, коментира още Мартинов. По данни на синдиката, около 70% от надзирателите пътуват до работното си място.