На 15 ноември официално започва периодът на Коледните пости. В него ние спазваме строг режим и се ограничаваме от голямото изобилие на вкусната и разнообразна храна.

Смисълът на постите, според църквата, е чрез пречистване на тялото да се отдалечим и предпазим от злото.

В днешно време не залагаме толкова на спасението на душата ни, а по-скоро на профилактика на организма и стопяване на някой друг килограм.

Без значение каква е целта Ви на постене, здравословният начин на живот е много важна и актуална тема.

Ето как да прекараме идните 40 дни, следвайки традициите и изчиствайки се от натрупаните токсини:

Трябва да знаем какво и кога да ядем:

От 15 до 22 ноември се спазва срог пост. Това означава, да забравим месото и всички животински и млечни продукти. Тялото ни, обаче, се нуждае от белтъчините, които тези храни ни дават, затова трябва да ги заменим. Подходящи заместители са боб, леща, ориз, пшеница, гъби, соеви продукти, сушени плодове, кулнове и ядки (слънчогледови семки, фъстъци, бадеми, орехи и др.). Задължително трябва да си набавяме и витамини от плодовете и зеленчуците. Най-добрите избори на плод са ябълки,банани, киви и портокали. Зеленчуците, които трябва непременно да включим в постното си меню са и

характерни за сезона картофи, моркови, спанак, зеле, праз, броколи, патладжан , грах.

Много важно е да запомним да не заместваме липсата на месо с прекалено голямо консумация на хляб и тестени изделия. Този тип въглехидрати са далеч по-голям враг на фигурата от протеините.

Следващата част от пречистването ни е малко по-разнообразна. От 23 ноември до 19 декември е позволено и дори препоръчително консумацията на виното и особено рибата и морските дарове ( с изключение на срядите и петъците, когато пак спазваме строгия режим).

След леката пъстрота в менюто, от 20 до 24 ноември настъпва отново строгият режим. В последната вечер отбелязваме Бъдни вечер, където пък ни очакват 7,9 или 11 постни ястия. Например: сарми, бобена салата, яхния, пълнени чушки, ядки, туршии, жито, ошав, тиквеник, мед, плодове, чесън, вино и разбира се, питката с паричка.

От 25 декември нататък можем отново да се върнем към стария ни начин на хранене, като това стане постепенно. Не трябва да се нахвърляме отново на тежката и токсична храна.

Изживейте традицията и изградете менюто си за Коледните пости така, че организмът Ви да си почине, но и да не отслабне.

Снимки:arnicahomeopathypractice.co.uk,bbrblog.com,ouroklahomanest.com