Историята на първото бургаско и единствено кабелно радио в Бургаска община вече има своя летописна книга. Тя бе представена на широката аудитория с премиера в зала „Петя Дубарова” на Морското казино.

Сред гостите бяха много от хората, работили в радиото през годините. Свои спомени споделиха Адам Петков, първият професионален радиожурналист, свързал 60 от своите години със 70-те години на радиото, Милка Вълкова – първи радиооператор в РТВ – Меден рудник, Ховсеп Мелконян, ръководител на РТВ-Бургас от 1993 до 1996 година... За бъдеща музейна сбирка на радиото той подари оригинален стар микрофон и радиолампа, с които илюстрира своите споделени думи. Кратко, но много емоционално изказване направи дългогодишният главен редактор на общинското радио Радка Балева.

Книгата, плод на упорита издирвателска, събирателска и писателска работа на сегашният ръководител на общинското радио Виолета Секиранова е изключително ценно четиво за всеки бургазлия. Доц. Евелина Динева, декан на Центъра по хуманитаристика в БСУ подчерта, че тя е достоен принос в културната история на Бургас и ценно помагало за студентите по журналистика.

Като „висока литература” от своя страна определи книгата своеобразният водещ на представянето Елица Дубарова.

Бургаското кабелно радио,  възникнало през далечната 1942 година - 50 години преди появата на първите частни радиостанции в града ни, тази година отбелязва своята 70-та

годишнина. Първият местен опит за радиоизлъчване в Бургас от салона на Общинската постоянна комисия през 1927 година, първото осъществено ефирно излъчване, създаването на първата в България - Бургаската плажова радиоуредба, изграждането на първото за Бургас професионално звукозаписно студио „Говор" и историята на радиото до днес, намират място в тази книга, написана по повод на юбилейната годишнина. Техническите постижения в радиотранслацията, обществените промени, влияещи върху създаването на програмата, разказите, лицата и имената на част от хората, работили в двата отдела на радиото - Радиовъзела и Радиоцентъра, обединени през 2009 година под името Общинско радио Бургас, са също част от нея.

Използвани са документални източници – архивни, публикувани, а в голямата си част – напълно неизвестни исторически данни, уникални снимки от лични архиви, собствени наблюдения, части от интервюта с видни бургаски творчески личности, както и специалното студентско проучване на слушателската аудитория на радиото с данни към м.юни 2012 година, изготвено по инициатива на Община Бургас.

Книгата „70 години Бургаско кабелно радио" е за всички, интересуващи се от възникването на радиоизлъчването в Бургас, структурата и функционирането на кабелното радио, историята на „радиоточката", хората, работили в нея и мястото й в културния живот на града ни. Юбилейното книжно издание е представително, излиза в малък тираж, но изследването е достъпно и като електронна книга, уточни авторът.  Всеки, проявил интерес, може да я потърси в e-knigi.eu, раздел “Документалистика”.