Часовници със златни стрелки и шарени носии бяха само част от интересните неща в Нощта на музеите в Бургас. Любопитното е, че красивите антики идват от Западна Европа. Четирите бургаски музейни експозиции посрещаха гости снощи до полунощ.
Най-голям интерес предизвика изложбата „Шарен свят“ в Историческия музей. Тя е съвкупност на материали от трите основни дяла на традиционната култура на българския народ – традиционни
тъкани, народно облекло и метални накити от ХІХ и началото на ХХ в. Посетителите можеха да видят вълнени черги и черджета, вълнени и козиняви халища, китеници от различни краища на България.
В изложбата бяха показани мъжки и женски народни носии от Мала Азия и Македония, Дунавската равнина, Добруджа, Тракия, Родопите. Накитите също не бяга подминати просто ей така, тъй като те са неделима част от украсата на женската носия.