Десетки хиляди скални късчета навлизат в атмосферата на нашата планета, но повечето с размерите на оризово зърно изгарят, преди да паднат на земната повърхност. Тези извънземни скали представляват интерес за изучаване и колекциониране с възможността да се сглоби историята на раждането и еволюцията на Слънчевата система.

Колекция „Метеорити“ в Природонаучния музей е дарена от Андрей Баракшин от Русия и Георги Пенев от България, търсачи и колекционери на метеорити. Част от предоставените космически образци са техни находки.

В изложбата са представени основните типове метеорити – каменни (хондрити и ахондрити), каменно-железни (паласити) и железни, намерени в Швеция, Чехия, Русия, Китай, Бразилия, Куба, Чили, Мавритания, Намибия, Мароко, Кения, Либия.

Показани са: метеорит Имилак намерен в пустинята Атакама в Чили през 1822 г.; Виналес от Пинар дел Рио, Куба, паднал през 2019 г.; хондрит паднал на 15 февруари 2013 г. в Челябинск, Русия. Може да се види метеорит Агудал от Мароко и шоково променена скала от метеоритния кратер. Най-много са метеоритите от Мароко, които са бизнес за местните ловци на метеорити. Интерес представляват тектитите, получени от ударно въздействие на метеорити със земната повърхност.

На седем постера/табла са представени теми, свързани с откриването и диагностиката на метеоритите. Ще отговорим на въпроси откъде идват метеоритите, кое ги отличава от земните скали и как се определя произхода им от Марс, Луна или от други космически тела. Показани са резултати от метеоритните въздействия върху Земята, маркиращи колосални космически сблъсъци, един от които допринася за изчезването на 75% от животните на Земята, включително динозаврите.

Метеоритите са очаровали човечеството и участват в развитие на човешката цивилизация, което е представено на постерите. Разказана е историята на метеоритите паднали на територията на България.

В залата ще се прожектира презентация, свързана с метеоритите, тяхното въздействие върху Земята и човешката цивилизация, кратка история за метеоритите от експозицията.

За повече информация по отделните теми върху постерите е поставен QR код за връзка със сайта на РИМ Бургас.

Природонаучният музей отваря врати в Нощта на музеите – на 17 май, събота, от 18:00 ч., като ще може да се посещава безплатно до полунощ.