В един от красивите морски градове Черноморец се намира храма „Свети Никола“. Вижте историята му от големия пожар до Райската градина на Адам и Ева. Пред Gramofona.com. отец Стилиян Стойков.
„Преди около 200 години в залива след буря се разбива гръцка гемия в скалите. Моряците успели да доплуват до нашия плаж и се оказало, че се държат не за дъска, а за икона, която е била на борда на гемията. Тази икона те по-късно оставят върху един камък. Когато бурята си заминавала, местните хора виждат знак и решават на това място да построят храм на „Свети Никола“ – покровителят на моряците. И така започва историята на храма“, разказва отец Стилиян. И продължава:
„Според една писмена податка, която е върху камък пише, че храмът е построен 1858 год. Историята, разбира се, не свършава до тук. Старото име на Черноморец е Свети Никола. Има писмени податки, че селището е съществувало още през 12 век. То разбира се е обслужвало и един много интересен манастир в Червенка. Той се казвал „Свети Константин и Елена“. По принцип всички манастири имат села, които им помагат. И нашето селище е обслужвало този манастир. В него са се пазели интересни реликви. Една от тях е малък дървен кръст в сребърен обков, на който има 12 миниатюри с евангелски сцени - дърворезба. Според легендата този кръст е подарен от Константинопол донесен тук, от царицата Елена, майката на Свети Константин. Предполагам, че за това и манастирът се е казвал така.
По време на Руско-трската война манастирът бил изпепелен, запален. Но руските войски успяват да спасят част от църковните утвари, книжнина, икони. Спасили са и този дървен кръст. Тези неща не ги взимат със себе си, а ги оставят в нашия храм. Оставят като спомен и едно напрестолно евангелие от московската печатница. На ктиторската страница пише , че е отпечатано през 1858 год. на задната страница на това евангелие пък пише, че то е подарено от руския цар. И така ние постепенно се сдобиваме с ценни реликви“. В разказа на отец Стилиян стигаме до кулминацията и изгарянето на храма. „Запален е, как и защо- трудно може да се отговори.
Почти нищо не оставя от храма. Толкова силен е бил пожара, че и металните
свещници са се стопили. Това е станало лятото. Хората са заснели от първата до последната Имам две ленти със снимки на този пожар. Било е голяма трагедия. Един летовник в Черноморец, който е забелязал пожара се втурнал да спасява каквото може. Българин е, той е бил пожарникар по професия. Та той се втурва вътре и първото, което успява да вземе е нашата икона, онази древната. В момента, в който я изнася пада една горяща греда, чупи му 8 ребра и три прешлена. Едвам го спасяват. И въпреки това иконата бива спасена. Интересното е, че по-късно негови приятели казват – имал си късмет. Той им казва- не е късмет, друга сила ме запази, за да съм жив и здрав. От пепелта вадят дървения кръст и напрестолното евангелие.
Всичко друго е ново в момента. Запазил съм нарочно от старите неща един полустопен кръст и един остатък от свещник, също стопен, за да се види какъв огнена ад е било вътре и какво чудо е когато Господ реши да промени физичните закони и да спаси своите реликви. Меснитте хора виждат чудо в това, което намират и започва новото възстановяване на храма“, разказа отец Стилиян.
До 2000 година храмът е построен наново и започва неговото обновяване или благолепие. 2005 год. смолянски майстори – бай Христо и неговия екип са направили нов иконостас. До ден днешен отец Стилиян и приятелите му правят иконите вътре, за да изглежда храмът така, както е в момента. Когато за първи път идва в Бургас и започва да работи, отец Стилиян вижда, че храмът има голям потенциал – хубав двор, който не е бил във вида, в който е сега. Бил е доста занемарен и поема мисията да се грижи за него.
Направило му е впечатление, че във всички стари храмове и манастири се сеят пирамидални кипариси, които символизират мечовете на ангелите, които са пазели Райската градина след изгонването на Адам и Ева. „Когато дойдох тук имаше само два такива кипариса, но все пак беше положено началото и реших да го доразвия. Да направя един умален райски кът на Едемската градина с всички растителни видове, които съществуват в религиозната практика“.
Какво има в Райската градина в храма „Свети Никола“ в Черноморец. Очаквайте в следващия репортаж на Gramofona.com.