Умалени копия на 100 000 т. танкер „Хан Аспарух", и прочутите плавателни съдове „Титаник“, „Мария Луиза“, и „Верила“, са само част от изключително интригуващите експонати, включени в изложбата „Макети на кораби“. Тя беше открита от зам. кметовете Красимир Стойчев и Йорданка Ананиева в зала „Ал. Г. Коджакафалията“ на Морското казино в присъствието на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Иоаникий.
„Бих искал да изкажа специалните си благодарности и към отзивчивите бургаски граждани - автори на макети“, заяви в приветственото си слово Красимир Стойчев.
Експозицията включва 47 макета. Бургазлии и гостите на града ще имат възможност да разгледат експонатите и да
се запознаят отблизо с историята на морското корабостроене в България в продължение на месец.
Моделите на кораби са изработени в двете морски корабостроителници Варна и Бургас. Те гостуват с любезното съдействие на РИМ - Варна, Бургаски корабостроителници и к. д. п. Веселин Генов.
„Сигурна съм, че изложба като настоящата ще предизвика силен интерес у жителите на Бургас, защото няма по подходящи ден и място за нейното представяне“, заяви по време на откриването зам. кметът по образование Йорданка Ананиева.
Според Ананиева домакинството на изложба на такава тематика обогатява и придава още повече значимост и чар във визитката на Бургас като кандидат за Европейска столица на културата.
Експозицията предизвика интереса както на хора, свързани с морския бизнес, така и на стотици малчугани.