С тържествена Св. Литургия, отслужена от протойерей Ромил, предстоятел на храм „Св. Димитър“ в Айтос се проведоха тържествата за тройния празник на село Караново, съобщиха от местната Община. На 8 ноември, Архангеловден, карановци честваха 132-годишнината на местната църква „Св. Архангел Михаил“ и празника на родното село. Още един повод за празнуване имаха жителите на селото – 50 години от откриването на Детска градина Караново.
След проучване, направено в Сливенска Митрополия за възникването на село Азаплий (Караново) през 1972 г., местните узнали, че живеят в едно от най-старите населени места в България. Така през настоящата 2024 г. карановци празнуваха 692 години от създаването на селото. То е най-старото село в община Айтос.
Началото е през 1332 г. – около 30 български семейства се заселват в м. Юртата, намираща се на няколко километра югозападно от гр. Айтос. Селото носи името Караново от 1934 г. Защо точно Караново? Възрастни хора разказват, че по това време в района е върлувала тежка болест, погубила много хора. Наричали я „каран“ или „черна болест“. От там и името - Караново.
В 692-та година от своето създаване село Караново е сред най-динамично развиващите се населени места в община Айтос. Все повече млади семейства се завръщат към корените. Обновяват се улици, сгради, строят се нови жилища.
Да уважат тържествата, в селото дойдоха зам.-кметът на общината Калоян Калоянов, директорът на ДГ „Здравец“ Мима Лавчиева, бивши учители в детската градина и много айтозлии с карановски корен.
Да ти ... мамито циганско.
100%-вият коментиращ на село още пика и ака в дупка с две тухли.И пие водичка с червеи от герана.
Цигани мърляви крадливи опикани миризливи
ТАМ ИМА ЕДИН БЪЛГАРИН И ТЕМУ ВИКАТ БАЙ ИВАН КОПАНАРА