Последният жив самурай, така описаха италианеца Шике Джакомо Спартако Бертолети участниците в японските бойни изкуства, които се провеждат в Поморие. 73-годишният италианец е президент на Джу – Джицу и Кобудо организация. „Използвам будото като мир, будото не е само борба”, каза Бертолети. По думите му будо е част от обществото и е много важно хората да следват духа на традициите. Това е начинът да преобърнеш системата точно, за да живееш хармонично и спокойно. Бертолети, който на шега заяви, че е наполовина българин, тъй като псевдонима му Спартако идва от тракиецът Спартак, е против състезанията.

В разпространяваното от него бойно изкуство всички са победители. „Това е моята мисия”, казва Бертолети, който вече е успял да популяризира бойното учение в 45 държави. „Важно е да се знае, че където и да съм, аз съм италианец, но практикувам будо културата със съзнанието на японците”, каза последният самурай.

В Поморие той ще демонстрира учението с кимоно, което е на 300-400 години. Подарено му е от семейството на неговия учител. Към днешна дата в Япония само няколко

души използват кимоно и то само при специални случаи. Някога при всяка борба се е използвал различен цвят. Слагали са червено, защото са мислели, че са огъня, а синият цвят е небето, което контролира огъня.

За Шике Бертолети увлечението към японското бойно изкуство започва като хоби. Преди 56 години работи в СССР като директор на вестник „Спутник”. Разполагал със свободно време и възможност да пътува, така често отлитал до Токио. Приет е в семейството на един самурай и така започва да се обучава. Когато учителят (неговият сенсей) умира, предава свитъците на своята школа на 4-ма души, трима от тях са японци, а четвъртият е Бертолети. През 1968 г. той създава федерацията, с която образова. И сега обикаля света. Участвал е в обучение на американски тюлени. Канен е и по други школи да покаже майсторството на древните бойни изкуства.

„Всеки ден има нови спортове, но не всеки ден имаме образование и култура от древността. Искам да образоваме младото поколение с тази култура”, каза Бертолети. Неговите последователи го наричат: един от последните съвременни самураи на нашето време.