Баскетболният „Черноморец“ отвори нова страница в историята си, след като се класира за първи финал в мъжкото баскетболно първенство на България. Бургазлии победиха лидера в редовния сезон „Рилски спортист“ с 95:90 след голяма драма в зала „Арена Бургас“.

Редовното време приключи при равен резултат – 68:68. По регламент последва 5-минутно продължение. То обаче отново свърши с реми – 83:83.

Второто продължение от 5 минути също вървеше драматично до самия край, като ту единият отбор вземаше преднина, ту другият обръщаше резултата.

30 секунди преди края на продължението капитанът на бургазлии Георги Боянов вкара тройка за 93:90. Брадатият ветеран Чавдар Костов пропусна шанса да изравни за самоковци със стрелба от далечна дистанция и… прозвуча финалната сирена, последвана от бурна радост. Екзалтираната публика нахлу на терена и заедно с играчите отпразнува историческия финал за „Черноморец“.

Георги Боянов бе най-резултатен за „акулите“ с 21 точки и 11 борби, а Джордан Тъкър се отчете с 19 точки, 9 борби и 6 асистенции. Брайс Нзи добави 15 точки и 7 борби, а Симеон Лепичев се включи с 13 точки и 10 борби.

В спора за титлата „Черноморец“ ще се изправи срещу настоящия шампион „Балкан“, който в другия плейоф отстрани ЦСКА. Регламентът е същият като на полуфиналите – играе се до 3 победи от 5 мача.

Отборът на „Балкан“ е с домакинско предимство заради по-предното си класиране в редовния сезон, затова първите два финални мача ще се изиграят в Ботевград на 27 и 29 май. Третият двубой и четвъртият, ако има такъв, ще се състоят в Бургас на 1 и 3 юни. Ако се стигне до пети мач в серията, той ще бъде на 6 юни в Ботевград.