Това явно е най-подходящото наименование на представения проект за миниатюри на европейски паметници на културата и забележителни скулптури, което си е чудесна предколедна новина за бургазлии. Инициаторите заслужават похвала и почитания за добрия замисъл. И мястото е избрано сполучливо. Жалко, че времето за мнения и обсъждане е твърде малко. Защото си струва да се чуят повече гласове – не само на специалисти и експерти в съответните области на познанието и науката. В подобни случаи много са примерите, когато най-интересните идеи идват от обикновените хора, не пряко свързани с конкретната тема.

За това и моето първо предложение: моля, по възможност Община Бургас да увеличи срока за мнения и предложения до 30 януари, да представи обобщено и мотивирано становище върху постъпилите конкретни идеи и какви промени биха настъпили в проекта в резултат на това обществено обсъждане.

Второ, предложението ми е да отпаднат две от предвидените миниатюри. Моста Бургас, по който специално осветен фотоплакат или мозайка може да подканва посетителите да стъпят на живо върху истинския мост в най-източна точка от крайбрежната акватория на Бургаския залив, вместо да го дублираме с миниатюра. Или ако все пак остане в проекта, редом с него е добре да се покажат Покритият мост (Ловеч), единствен на Балканите и/или Мостът на Колю Фичето край Бяла.

Кремъл и църквата „Св. Василий Блажени” смятам, че нямат място в този проект. Вероятно други хора по-обосновано биха мотивирали такъв отказ. Мога само да вметна, че както за някои туристи ще е шокиращо да видят в този парк миниатюра например на паметника "Генерал Иван Колев" в Добрич, спасителят на града от руската армия през 1916 г., така и за мнозинството българи не е логично да се експонира символът на руско-съветския деспотизъм. Въпреки великолепието на архитектурния стил на комплекса в руската столица. За това пък чудесно би ни прилягало да е представена вместо кремълската миниатюра Желязната църква ”Св. Стефан” в Истанбул, а защо не и църквата „Света София” в европейската люлка на християнството Константинопол-Истанбул.

Трето, вместо скулптурата „Цар Освободител”- София, най-подходяща би била скулптура на български владетели, примерно Паметника на Аспарух в Добрич и/или Паметника на Асеневци – В. Търново. Страната ни и най-нече столицата е претъпкана със знаците на благодарност към Русия, а точно в този проект символи с подобен замисъл нямат място в сърцето на града ни. Не знам доколко е възможно, но си струва да се помисли за българското присъствие в тази оригинална карта с парковите очертания на Европа в Бургас. То трябва да е ненатрапчиво, но с ясни послания за нашето присъствие и принос към европейските културни достижения. Наред с предложените, не би ли могло да има алея със скулптури на български владетели и царе до 14-ти век с най-голям принос за българската и европейска история?

И последно, но много важно е всяка от миниатюрите да бъде онагледена освен с подходящ надпис, но и с кратки данни за година на създаване, автори, именуване и т.н. В този смисъл е добре да се вижда от посетителите, че най-големият храм-паметник „Ал. Невски” в София например невинаги е носил това име. Младите винаги трябва да имат отговор на въпроса „Защо?” Така интересната забележителност в Бургас освен развлекателно ще има и културно-историческо и образователно значение за всеки от своите посетители. И убеден съм, тъкмо това ще оправдава наличието на този красив и стойностен проект.

Бургас,15 декември 2018 г.