
Тласък към светлината ще даде създаденият фонд за помощ между страните на ЕС. Предвиденият размер на набраните в него помощи е безпрецедентно голям, по думите на Баутър – €75 млрд. До момента във фонда са попълнени €60 млрд.
„Не смятам, че може да очакваме рязко
падане на еврото, а само снижение. Струва ми се, че Европейската банка не провежда политика, способстваща за стабилизация и поддържане на цените на едно ниво. В момента банката изкупува дълговете на финансово затруднените страни, което несъмнено ще доведе до отслабване на европейската валута", обясни Баутър.
Той добави още, че ако стабилизационният фонд се сдобие с необходимите правомощия, то той ще има силата да следи как кредитираните държави в ЕС изпълняват финансовите рестрикции. С такъв контрол еврото ще има шанс да възстанови загубените си позиции.
Водещи руски икономисти предвиждат също подобен сценарий на контролна институция за финансите в ЕС. Някои я определят като „финансово министерство на ЕС", а други – „централна банка" с контролни функции върху финансовия сектор на страните. Български професор също изрази подобна позиция и подчерта липсата на ефикасен контрол на общоевропейско ниво.
Снимка: ec.europa.eu/