euro_1Курсът на еврото стремително пада на световните борси през цялата седмица. Долърът установи рекорд с най-високи позиции спрямо европейската единна валута за първи път от 14 седмици насам. Това обаче не означава, че може да очакваме скорошен провал на еврото, според главния икономист на Citigroup Уилям Баутър.

Пред канал „Русия 24" той обяви, че в момента европейската икономика наистина се намира в дълъг тунел, който трябва да бъде извървян с внимание. Краят на този тунел не е много близо, според специалиста. Доказателство за това е търговията на Форекс, която се осъществява при курс от 1,25 за еврото.

Тласък към светлината ще даде създаденият фонд за помощ между страните на ЕС. Предвиденият размер на набраните в него помощи е безпрецедентно голям, по думите на Баутър – €75 млрд. До момента във фонда са попълнени €60 млрд.

„Не смятам, че може да очакваме рязко

падане на еврото, а само снижение. Струва ми се, че Европейската банка не провежда политика, способстваща за стабилизация и поддържане на цените на едно ниво. В момента банката изкупува дълговете на финансово затруднените страни, което несъмнено ще доведе до отслабване на европейската валута", обясни Баутър.

Той добави още, че ако стабилизационният фонд се сдобие с необходимите правомощия, то той ще има силата да следи как кредитираните държави в ЕС изпълняват финансовите рестрикции. С такъв контрол еврото ще има шанс да възстанови загубените си позиции.

Водещи руски икономисти предвиждат също подобен сценарий на контролна институция за финансите в ЕС. Някои я определят като „финансово министерство на ЕС", а други – „централна банка" с контролни функции върху финансовия сектор на страните. Български професор също изрази подобна позиция и подчерта липсата на ефикасен контрол на общоевропейско ниво.


Снимка: ec.europa.eu/