Важните казуси и проблеми заливащи страната ни всекидневно започват с всеки изминал ден да ми приличат на вечния „Хамлетовски въпрос“- Да бъдеш или да не бъдеш? През последните няколко дни по националните медии, печатни издания и електронни сайтове като зараза бе плъзнал въпросът: Има ли дюна или няма? В крайна сметка се оказа, че проверката направена от ДНСК за строеж в местността Кокала в гр. Несебър забранява строежа на жилища в спорната територия, която разбуни духовете дни наред.

В подобна словесна игра се превърна и ексклузивната новина за напредъка в терористичният акт от летище Бургас, който разтресе целия свят. Вчера във вестник „24 часа“ излезе интервю с шефката на Окръжен следствен отдел – Бургас Станелия Караджова, в което тя оповестява , че единият от помагачите на бургаския атентатор е разпознат и е обявен за издирване. По думите й полицията е изготвила нов портрет на терориста преди 2 седмици. Също така стана ясно, че разследването е събрало данни и за още един-четвърти човек, свързан с терористичния акт от миналата година.

Да, ама не! Върховната касационна прокуратура погна Караджова, а главният секретар на МВР Калин Георгиев е заявил, че всякакви изявления, свързани с тази тема са „опасни“. По думите му темата тероризъм се следи много внимателно на всички нива и от всички служби.

Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов също е опровергал пред ТВ „Европа” изнесената от директора на бургаската следствена служба информация, че е разпознат един от съучастниците на

атентатора от летище Сарафово. По думите му действията й били недопустими.

„Ще се пуши, няма да се пуши“ се въртеше като стара грамофонна плоча през изминалия месец на 2012 година. Напук на всички министър-председателят Бойко Борисов не подаде своята оставка, както се бе заканил, тъй като здравният министър Десислава Атанасова не помръдна от решението си за премахване на забраната за цигарения дим в закрити помещения. За добро или за лошо тоталната забрана все още е в сила, но непрекъснатото повтаряне на един и същи въпрос изнерви обществеността в България.

Нека не забравим и миналогодишната дилема за местенето на Митницата от столицата в Русе. Още през лятото на 2012 година финансовият министър Симеон Дянков бе безкомпромисен и заяви при една от визитите си в Бургас, че: „Централното митническо управление се мести в Русе и това решение е факт. Тези, които не искат да се местят да си търсят друга работа в София, уверявам ви в Русе има достатъчно добре подготвени кадри”. Ще стане, ама другият път. Още през септември месец премиерът Бойко Борисов изненадващо  спря местенето на централното управление на агенция “Митници” от София в Русе. Мотивът на премиера бе да се спестят пари за пенсии.

И така уважаеми читатели стигам до думите на старите хора, които много точно и ясно са казали, че нещата в живота понякога се завъртат на 180 градуса. Ще цитирам популярната фраза на видния журналист Петко Бочаров, че в България общо взето всяка заповед и всяко решение е предпоследно. „Човек никога не знае кой какво ще дойде и ще отмени след като някой властимащ се е изказал“.