В сутрешния блок на Нова телевизия малко неочаквано тази сутрин се появи премиерът на страната. За да отговаря на неудобни въпроси. Част от които му бяха зададени.
Повечето от тях обаче или от близкото минало, или от малко по-далечното бъдеще. За Делян, за Цветан, за ДПС, за нови избори. И още от този род.
А за другите, може би по-съществените, време ли не остана или просто ги нямаше в сценария?
Да не говорим, че е много логичен е въпросът защо тъкмо той се появи в Нова, а не Цецка Цачева? Нали тече кандидат-президентската кампания?
Какъв по-добър случай да се появи с целия си блясък Цачева и да ни убеди, че тя е най-добрата? Та се наложи да идва тежката артилерия?
Или на кандидата за президент на ГЕРБ вече му е наредено да не говори с журналисти? Да не вземе да оплете още повече конците. След много успешно свърши това в диспута с Радев?
Разбира се, на тези въпроси може да се потърси отговор. Но общото впечатление е, че май не вървят добре нещата за ГЕРБ. И че това май се вижда и в изследванията на единствената социологическа агенция, на която Борисов вярва. И която му ги приготвя в един-единствен екземпляр.
Но да минем към незададените по една или друга причина въпроси.
1. Санкциите срещу Русия. Преди дни Борисов обяви, че е “за” тях, защото при бомбардировките на руската авиация в Сирия загивали невинни хора. Факт е.
От бомбардировки на американската, френската и английската авиация в Ирак и в същата тази Сирия обаче също загиват невинни хора.
И логичен е въпросът – възнамерява ли Борисов да предложи ЕС да наложи аналогични санкции и на САЩ, Франция и Великобритания?
Ако няма такова намерение – защо? Или тези, които загиват от руските бомби, са невинни жертви, а от американските – обикновена военна необходимост?
И един подвъпрос към Борисов. По време на телевизионния дебат с ген. Радев Цецка Цачева се обяви против санкциите срещу Русия. Това какво е – разминаване с позицията на кабинета и на България въобще, политическа грешка на кандидата за президент на ГЕРБ или някоя друга нейна шега?
2. СЕТА. Чел ли е Борисов това споразумение, щом смята да го подпише? Чели ли са го министрите в кабинета, народните представители, президентът? Не е ли редно също така и нас да ни запознае с него, щом има намерението от наше име да тури под него парафа си?
И вярно ли е онова, което каза пред медиите румънският премиер? Че канадците можели да кандишат българи и румънци от края на 2017 г. да пътуват без визи за Канада, ама ако броят им надвишал някакъв праг, зад океана пак щели да затегнат режима. А ние вече да сме си ратифицирали СЕТА и да няма къде да мърдаме?
Както и какъв е този праг – 1, 10, 100, 1000?
И последен въпрос по темата – не е ли това задната вратичка, през която в Европейския съюз, включително и в България ще се промъкне споразумението за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТТИП), което ЕС отдавна мъти пак в пълна тайна със САЩ? Защото колко му е американските фирми да си открия филиали в Канада?
3. Мигрантите. Първият въпрос е кога ще бъде готова най-сетне тая ограда, чиято цена расте не с дни, а с часове? За да се спре нелегалното проникване в страната на чужди граждани.
По-съществено обаче е друго питане. Вярно ли е, че страните от ЕС вече били склонни да връщат мигрантите в страните, където те първоначално са регистрирани? Колко са тези, които могат да се озоват по този начин у нас? Къде ще ги дяваме? И поради това ли Министерският съвет прие наредба за заселването им у нас със свое постановление №

208 от тази година?
Още един въпрос – случаят с Абдуллах Бююк. Нали премиерът разпореди да се направи разследване законно ли е бил върнат той на Турция или не? Какво стана с него?
А как стоят нещата с онези 200, които според премиера всеки ден връщаме в Турция? Това законно ли е? Не нарушаваме ли споразуменията, по които сме страна, според които сме длъжни да даваме убежище на хора, които са заплашени от репресии и дори и смърт в родната им страна. Поради което и бягат от нея?
И защо някои от тях  връщаме много по-скоростно от останалите, при това по късни доби? Защо омбудсманът не знае за това?
Също така как ги връщаме, като според Борисов нямаме споразумение за реадмисия с Турция? Само на добрата воля да югоизточната ни съседка ли ще разчитаме и какво ще правим, ако тя в един момент залипсва?
И в крайна сметка къде трябва да отидат бежанците? По думи на Борисов Западът в лицето на ЕС и НАТО, изнесъл там демокрация, с което ги бил прогонил от домовете им и сега ние сега трябва да ги приемаме.
Най-големият износител на демокрация в света са Съединените американски щати. Тогава що не пратят 6-ти американски флот в Турция да натовари бежанците и да ги заселят после в Юта, в Небраска, в Северна и Южна Каролина, в Тексас?
Ама – не! Те си имали! Сега бил наш ред?
От какъв зор обаче някой да сее вятър, а ние после да жънем буря? От едната евроатлантическа солидарност ли? При това без да сме изнесли и грам демокрация някъде. Щото тя и у нас е в дефицит.
4. Реформите. Какво става с тях? Почнаха ли, свършиха ли? Защото каквито и да са промени към по-добро и с въоръжено око не се забелязват.
Нито в здравеопазването, нито в отбраната, нито в образованието, нито в административната система, нито в правосъдната. Та нали самият Борисов се оплака в студиото на Нова от български съд?
Е, от небето ли се чака да паднат промените?
В този дух какво става с борбата на МВР с битовата престъпност? Нали преди две години се стигна до извода, че за целта са нужни законодателни промени? Къде са те?
И само министрите от Реформаторския блок ли са виновни за липсата на позитивни промени? Ако е така, защо премиерът не вземе да им издърпа ушите?
Или реални реформи просто не се предвиждат и заради това ги е оставил да преливат от пусто в празно, колкото да се намират на работа?
5. Ваканцията на парламента и промените в Изборния кодекс. Борисов въобще в течение ли е какво става в партията, на която е председател, и парламентарната й група? Или всичко това с отмяната на ваканцията и премахването поне отчасти на юридическите недоразумения, гласувани през април 2016 г. от управляващото мнозинство в парламента, е било просто театър? За да се появи сега Борисов в ролята на Данко и да покаже на всички правилния път? С единствената цел да спечели нови дивиденти в предизборното време
И още един много същностен въпрос. Българските граждани, живеещи в Турция, по-долно качество ли са от тези, пребиваващи в Германия, Великобритания, Испания и другите страни от ЕС? Та кодексът ги дискриминира?
Или лошият български човешки материал е взел та е мигрирал и там?
Това във всички случаи са част от въпросите, които всеки журналист би искал да зададе на премиера. Сигурен съм - и водещите сутрешния блок на Нова.
Проблемът е, че както почти всички пишещи братя и сестри у нас, не те поръчват музиката. А оня, който плаща сметката.
Кой - всички знаят. Пък и той самият с удоволствие говори за това в първо лице единствено число. Само дето не да вади парите от джоба си.

Снимка: Nova Play