weznewaПрез 2009 г. се провежда уникален експеримент. За първи път в света се осъществява програмиран ментално-пиктограмен диалог между две цивилизации на основна тема – запазване живота на Земята.
В този необикновен диалог между утвърдени учени и нашите космически покровители, владеещи енергията на мисълта, разкрили се като махатмите от Шамбала, ни се предлага помощ, преди да е станало твърде късно.
Книгата на Мариана Везнева "Тревожният диалог в символите на житните кръгове 2003-2009" разкрива сведения за сътворението, еволюцията и бъдещето на човешката цивилизация.

Те целят да ни предпазят от самоунищожение, да ни помогнат по пътя на развитието и да ни насочат към обединение.
В продължение на години в редица страни по света в житните поля се появяват геометрични фигури, които носят различна информация. Авторката разбулва техните тайни.
От детска възраст Мариана Везнева започва да се интересува от необикновените, тайнствени явления, свързани с невидимия свят, неразгаданата човешка природа, звездите, Космоса, предсказване на бъдещето. Тогава разбира, че владее способите на телепатията и умението да тълкува сънища. По-късно развива и дарбата си в областта на геометрията и знанията за числата, които й помагат в тълкуването на пиктограмите на житните кръгове.
Повече от 20 години Мариана работи като архитект-специалист в Националния институт за паметниците на културата, като свръхестествените й качества й помагат при проучване на обекти от минали епохи. През 1974

г., по време на раждане на второто си дете, Мариана изпада в кома, отделя се от тялото си и наблюдава раждането отгоре. През 1981 г., чрез един необикновен сън, непознати същества от друг свят помагат за отваряне на нейното „трето око". Оттогава започват телепатичните сънища на авторката и постоянният й контакт със съществата, които тя нарича Учители и които я посвещават в тайнството на Шамбала.
Някои ги наричат извънземни, а те са същества, населяващи паралелно нашето измерение. Те искат да осъществяват връзка с нас, да ни предупредят за опасностите, пред които ние изправяме собствения си свят. Не могат да ни дадат всички отговори, защото трябва сами да стигнем до тях в процеса на духовната си еволюция, но могат да ни помогнат да запазим живота на нашата планета. Какво ще стане през 2012 г.? Наистина ли идва непредотвратимият край на света? Отговорите се крият в житните кръгове и форми около Стоунхейдж в Англия, с които ТЕ искат да ни подскажат как да се справим.
Авторката разбира, че тези същества няма да осъществят директен диалог, защото това ще е опасно за нас, и поема мисията да тълкува знаците и изображенията, чрез които те комуникират с нас.
През 1991 г. излиза книгата й „Свръхестествено познание", която е и първата книга от поредицата „Тайната школа". По-късно излизат и другите книги от поредицата на авторката: „По спиралата на еволюцията", „Езотерично посвещение", „Зад завесата на времето". През 2001 г. излиза книгата й „Зодиакът", в която се тълкува зодиакалният кръг, а година по-късно и първата книга от поредицата „Тайното слово".