Е, приключиха изборите, но нищо от тяхната подготовка и провеждане, от резултатите им по общини и секции не трябва да е приключило за всички нас. За всички, които искаме промяна на правилата, които искаме правов ред и честна администрация. Разговорът за изборите като даденост на демокрацията и като загърбена възможност от половината избиратели, които не гласуваха в Бургас(а и в цялата страна) не трябва да секва.

Защо не гласуват гражданите или повечето от гласувалите правят своя избор по списъците от таблата пред секциите? Защо истинските демократи не са в един отбор, а масовият избирател се доверява единствено на силните на деня?

Трябва ли да хленчим заради съмнения в честността на изборната администрация, да се възмущаваме от хаоса с бюлетините и в същото време да подценяваме електронната форма на гласуване?

Все въпроси, по които не трябва да спираме диалога. Диалогът с новите избраници, който ние гражданите постоянно трябва да поддържаме, изисквайки го и от всички тях.

До кога? До като не стане чудото - властта да постави в центъра на всички български институции интересите на гражданите, на конкретния човек, на обществения интерес.

До като не видим загриженост и внимание не за интереса и ухажването на  монополите, а за малките и средни фирми, за местния бизнес, който се задъхва от липсата на правов ред и тотална всепроникваща и застрашаваща националния интегритет корупция.

Пожеланията бяха до тук. Сега е времето да предявяваме изисквания. За всичко. Най-напред общинските съветници да си наложат спазването на европейските правила за добро местно самоуправление. Да положат труд и ги научат, да ги осмислят. За целта да си изработят собствен Етичен кодекс за добро поведение и за работа в интерес на гражданите, както го правят европейските им колеги.

И когато сложат ред в собствената си къща – Общински съвет, от където смятат да управляват общинските дела, - нека тогава се заемат стъпка по стъпка с многото предложения, които с охота изслушваха в изборната кампания.

Днес ще припомня само четири от идеите, които са неотложни за решаване:

Изменения в наредбите, които да освободят бизнеса от излишно деклариране на неща когато няма промяна в календарната година (примерно, в броя на имотите), както и пълно преразглеждане на Наредбата за местните данъци и такси, която има дискриминационни елементи и допълнително влошава бизнесклимата;

Изменения в тарифите за общинските такси, чието нарастване да не зависи от срочността на изпълнение. В същото време определяне на сериозни глоби за администрацията при необосновано забавяне на разни становища и разрешения.

Преразглеждане позициите на общински служители, които са в конфликт на интереси и/или ползват позициите си за борба с конкуренцията;

Въвеждане на контрол върху системата за възлагане и изпълнение на обществените поръчки и реална публичност и прозрачност за харченето на обществените средства;

Новите избраници в бургаския Общински съвет имат пълната възможност да докажат, че не са избраници само на своите близки, колеги и почитатели, а на всички граждани. Могат, ако започнат диалог с  колегите си от изборните бюлетини, с младежите и с бизнеса, с гражданските сдружения. Ще докажат себе си, ако изградят трайни форми на такова общуване с независими експерти и  дават публичност на своите дела.

Безразличието им обаче по всички тези въпроси ще ги обрече на безидейна и послушна приемственост. За това им препоръчваме да работят с предизборна активност, загърбвайки баналната представа за общинския съветник като безгласен „гласуващ разни готови решения“ субект. Защото от това им поведение ща зависи дали на следващите избори гласоподавателите ще бъдат активни избиратели или просто…пасивни наблюдатели.