ribarsko_selishteХем ги има, хем ги няма, но написаното тук не е фейлетон. Рибарското селище на Бургас съществува от 40 години на това място, а официално все още го няма на административната карта на България. И риба имало в Черно море, но не в нашите мрежи, защото „рибата къща няма“. Тя предпочита чистите води и изчезва веднага щом усети замърсяване, независимо дали то идва по Дунав, или от премълчана безотговорност. Занапред не бихме могли да я караме така, защото дори за горивото на лодката не стига. Само от риболов е невъзможно човек да преживява нормално. За нас съществува добра алтернатива в Оперативната програма за рибарство и аквакултури 2007-2013 г. Работата по конкретни проекти ще осигури доход, подобряване на бита и социалния живот. Особеното е, че трябва да приемем груповата и колективна организация на труда. От доста време рибарите на Бургас са несигурни за своето бъдеще, разединени и апатични. Как в условията на икономическа криза човек се мотивира да инвестира средства и усилия в кооперативно предприятие? Как да мисли за бъдещи проекти, когато са застрашени дома му и риболовния му инвентар? Наближава 2013 г., която ще затвори финансовата рамка на ОПРА. Все пак, за да се спасят малкото останали възможности за усвояване на средства от европейски фондове ще е нужно бързо приемане на обща стратигия и заявяване на конкретни програми пред ИАРА. Докато висим във въздуха без статут нищо не можем да сторим. Ако Рибарското селище беше населено място с население до 10 000 жители, би била възможна активност на местни инициативни рибарски групи и по-широка гама от варианти за финансиране на индивидуални и инфраструктурни проекти. Като селищно образувание към 200-хилядния град, то ще разчита главно на активността на Община – Бургас.

1. Морски дейности за извличане на ресурси – икономически обосновани и експлоатационни по природа, те са единствената практика в Рибарското селище. Необходими са проекти за модернизиране на рибарските лодки и оборудването им, за изграждане на даляни, обновяване на екипировката и водолазното оборудване на ловците на рапани, програми за изграждане на мидарници и крайбрежни стационарни съоръжения за улов на скарида. Възможни са проекти за три неупражнявани досега дейности - улов на медузи за извличане на колагенова субстанция, добив на морски водорасли за хранителни и лечебни цели и атрактивен риболовен туризъм с обучение в различни риболовни практики.

2. Морски дейности за възстановяване на биологичните ресурси и екологичното равновесие в Бургаския залив – това са възможни алтернативи на негативните екологични тенденции, които приложени в необходимия мащаб, могат да защитят живота в крайбрежните води на залива. Проект за мобилна биохимическа лаборатория ще гарантира динамичния мониторинг на екологичния статус на акваторията и състоянието на биологичните организми. Проекти за създаване на зони с релефно дъно, аериране на морската вода чрез плаващи вълнови въздушни помпи и кислородно обогатяване чрез преобръщане на повърхностния воден пласт от ветрови платформи ще подобрят условията на живот и възпроизвеждане на морската фауна и флора. Възможни са проекти за заселване и култивиране на предпочитани видове морски водорасли. Интересен научен проект е свързан с прилагане на методи за потискане на еутрофикацията от фосфатни и азотни замърсявания, които са стимулираща хранителна среда за

интензивното размножаване на фитопланктон и микроводорасли. Негативният ефект е свързан с акумулиране на наличния кислород и слънчевата светлина, загиване на морски организми и дънна растителност.

3. Брегови дейности за устойчиво развитие и възстановяване на биологичните ресурси в Бургаския залив – в естествено обособената равнинна зона около координатна точка по Google Earth 42o26`18.00`` С  и  27o31`52.00`` И  е възможно по проекти да бъдат изградени няколко рибовъдни стопанства за отглеждане на морски видове риба /калкан, еврихалинните зарган, кефал и други/, разбира се, ако се окаже клюка, твърдението на жена от пазара, че един човек желаел там да притежава яхтено пристанище. Зоните край магистралния мост и край каналите, през които целогодишно протича сладка вода, са подходящи за изграждане на ферми за отглеждане на земноводни /жаби и водни костенурки/ по утвърдени проекти. Проект на кулинарен цех за консервиране на риба, миди и рапани ще позволи ценовият марж и принадената стойност да се усвояват от производствената структура в Рибарското селище. Възможно е с ноу-хау на заявител и съфинансиране да се защити проект на лаборатория за извличане и обработка на колагенова субстанция от медузи с приложение в медицината, фармацията и козметиката. Ефективен би бил и проект за фитосушилня и лаборатория за преработка на морски водорасли за хранителни цели и лечебни хранителни добавки. Във влажните и разливни зони край устието на р. Отманлийска, където има отлагане на органични наноси и микроелементи, по проект за устойчиво развитие може да се построи физиотерапивтичен център с басейни за лечебна кал и луга. Генералното енергоснабдяване на рибарските домове в селището ще се реши чрез рутинен проект за фотоволтаични панели и слънчеви колектори за топла вода. Накрая, но не на последно място, с проект за изграждане на данъчен склад за безакцизно гориво ще може на по-ниски цени да се зареждат с горива рибарските лодки.

Установените от ПУП /ПРЗ/ границици на Рибарското селище не предвиждат възможности за брегови проекти по Оперативната програма за рибарство и аквакултури. Категорично се налага разширяване на терена на селището, за да бъде структура с производствен потенциал, а не индиански резерват. Очевидно е, че осъществяването на повечето от проектите, дори ако бъдат финансирани на траншове, изисква големи и непосилни за възможностите на местните рибари инвестиции. От друга страна частното финансиране от външни спрямо общността инвеститори ще наруши традиционните представи за социална справедливост и ще постави рибарите в подчинено положение на безинициативни изпълнители. Отговорната роля на Общината виждам в съчетаването на новите специализирани дейности и съхраняването на местните хора, като носители на познания и традиции за морския живот. Заслужава внимание нововъзниналият казус от Националната среща на кметовете от ГЕРБ за ролята на местните власти в процесите на интегриране чрез даване на земя от страна на държавата с възможност за узаконяване на домовете, построени без нужните разрешителни. В исторически план актове за оземляване с цел приоритетно развитие и облагородяване на определени райони в България е имало многократно. Такъв жест от страна на държавата, в лицето на областната управа, общината и ПП ГЕРБ ще разшири възможностите за финансиране, като реално ще обедини и мотивира хората от Рибарското селище всеотдайно да работят за каузата на Оперативната програма за рибарство и аквакултури.