Все по- трудно става в България да достигнеш възраст за пенсия…

И мъжете, и жените от следващата година да се пенсионират с една година по-възрастни - след многобройни сценарии за промяна в пенсионната възраст засега управляващите са се концентрирали около този вариант.
Заместник-министърът на финансите Владислав Горанов заяви, че дебатът в момента тече в ГЕРБ и единственото условие да бъдат вдигнати минималните пенсии е чрез прекрояване на модела.
„Трябва да се има предвид, че възрастта за пенсиониране в България е доста по-ниска от повечето държави членки", отбеляза още той. До дни промените трябва да бъдат отразени в бюджета на държавното обществено осигуряване. По предварителни разчети вдигането на пенсионната възраст ще доведе до увеличаване на минималната пенсия от 136 на 145 лева. Допълнителните
разходи на бюджета ще са около 6 милиона лева на месец.
Сега задължителната възраст за пенсиониране при мъжете е 63 години, а за жените 60. Може и да е вярно, че това е една от най- ниските пенсионни възрасти в Европа, но трябва да се отчете и един безспорен факт. В Европа средната продължителност на живота е 86 години, а в България тя е с 10 години по- ниска. Когато в Европа говорим за средна възраст на пенсиониране, имаме предвид наистина усреднана възраст, докато в страната ни се вдига пеннсионната възраст само в някои сфери, а други остават непроменени.
Така че постоянното вдигане на летвата за пенсиониране в България може и да има добър икономически ефект. В края на краищата, само след няколко години тя ще се изравни със средната продължителност на живота в страната ни. Така все по- малко хора ще разчитат на държавата за пенсия. Което може би е добре- ще останат повече пари за администрацията и онези малцинствени групи, които така или иначе са свикнали да живеят от данъците и осигуровките на другите. А както е видно, осигуровките за пенсия съвсем скоро ще бъдат излишни за повечето от нас. Просто физически няма да имаме възможността да се възползваме от тях.