
Полският правителствен ТУ-154 се опита да кацне в условията на гъста мъгла и изключително лоши метеорологични условия в Смоленска област, Русия. Черната за Полша дата е 10 април. В ранното утро загиват 96 души – сред тях Лех Качински, голяма част от полския политически елит и интелектуалци. Делегацията планувала да посети траурна церемония за почитане на загиналите поляци в Смолецки район. Местността отново става свидетел на трагедия.
Катастрофата логично стана и политическа. Още в първите часове след нея опозиционери и техници попитаха защо всички ключови за управлението на Полша политици са на борда на един самолет.
Полската преса не закъсня и започна да тиражира, че именно пилотска е грешката и заради грешка в кабината се е стигнало до фаталния сблъсък със земята.
Експертизата на черните кутии, която се появи във водещи руски
издания и западни информационни агенции, показва обаче друго.
Публикуваните записи оставят впечатлението, че някой упражнява натиск върху пилотите да кацнат именно на летището, което ще е най-удобно за транспортирането на президентската делегация. Но не й най-безопасното.
Диспечерът постоянно предупреждава за невъзможните условия за кацане. От звука става ясно, че пилотите осъзнават това, но настояват да извършат няколко кръга около летището и да завършат захода за кацане.
Предупрежденията диспечерът не спестява и докато дава разрешение за кацане. Решението в такъв момент по процедура е в ръцете на командира – и той предприема опасното кацане.
До колко решението е негово – вече специалистите усилено спорят.
Версията за оказан психологически натиск над екипажа се потвърждава и с гласа на пътник, който участва в комуникацията между пилотите и контролната кула.
По време на четвъртия заход за кацане въпросният неустановен глас съобщава, че „тези някакви маневри ще вбесят някого". В 10.37 ч. (московско време) преди стълкновението с гората гласът предупреждава: „Той ще се вбеси, ако... (шум)". В 10.41 записът приключва.