Д-р Георги Чалдъков

        От 1901 г., според завещанието на шведския индустриалец Алфред Нобел (1833–1896), всяка година Шведската кралска академия присъжда награди за химия, физика, физиология или медицина (накратко – медицина), литература и мир. Наградите се връчват на 10 декември – денят, когато през 1896 г. Нобел умира в Сан Ремо, Италия. От нашите съседни страни, Нобелова награда за литература имат: сърбинът Иво Андрич през 1961 г.,  гърците Георгос Сеферис и Одисеас Елитис – съответно през 1963 и 1979 г. През 1957 г. един глас недостига на Никос Казандзакис да спечели Нобеловата награда (печели я Алберт Камю). Турчинът Орхан Памук става Нобелист през 2006 г. Роденият в България австриец  Елиас Канети – през 1981 г., родената, учила и прописала в Румъния германка Херта Мюлер – през 2009  г.  

 

       Преди години, елегантно и с откровена тъга Гена Димитрава – prima donna assoluta – в разговора й с журналиста Тома Томов каза: „Правих с Павароти „Джоконда”. На шансове в живота не съм по-долу от него, но той има по-голяма реклама, много повече плочи, въобще неговата кариера беше устроена, грижена кариера, докато моята я констатирам като една негрижена. Като една градина. Просто един богат глас, посяваш, работиш, но не правиш реклама. Отиваш, обираш плодовете, но идват другите, купуват от моите плодове, но реклама – не, аз се състезавах само с таланта си”.

             През януари тази година Световната асоциация на писателите ПЕН* клуб  с представителство и в България, номинира писателят Георги Господинов – една заслужена и „грижена кариера“ – за Нобелова награда за литература. Годината, обаче, е много геополитическа, а това означава, че както на Евровизия, украинeц, а не Георги Господинов, ще бъдe най-вероятно избран за Нобелова награда. Може и украинeц – за Нобелова награда за мир.

          Сега геополитическите сили повтарят, че правят “всичко за демокрацията, цивилизацията и свободата”, но продължават свирепо да воюват и да създават диктатура на санкциите, включително в изкуството, науката и спорта. Обаче, противоположно на „Санкции за санкции“ и „Оръжие за оръжие“, tit-for-tat е много ефективна стратегия в теория на играта – и на войната. Това е взаимно печеливша стратегия (win-win strategy)  – двете страни получават приблизително еднакво от исканията си – еднакво са доволни, еднакво са недоволни. Защото се съгласяват да действат както в свой интерес, така и в интерес на другата страна. Tit-for-tat  е противоположна на стратегията „печалба-загуба“ (win-lose strategy). При избора на която едната страна не приема компромиса и сътрудничеството на другата. Смирете се и се преклонете пред паметта на убитите! Спрете геополитическата надпревара – най-после да настъпи Мирът!

        Също така, може да прочетете статията „Инатът на третата възраст ли пречи на мира“ на Петя Минкова, публикувана във вестник „168 часа“ (26 май – 1 юни 2022).

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

   * ПЕН клуб е световна асоциация на писатели – съкръщението идва от английските думи Poet, Essayist и Novelist, които образуват думата PEN (писалка).