Вече месец държавата ни се тресе от масови протести и недоволства. Високите сметки за ток изкараха хората на улицата и дори успяха да свалят правителството. Каквото и да говорят наблюдателите и политолозите, за мен случващото се е най-чистата форма на демокрация, която сме имали възможност да видим в последните 23 години в България. На фона на протестите и ежедневните шествия обаче се случиха неща, които ме разтърсиха жестоко.
Само за няколко дни трима души се самозапалиха, а смъртта на Пламен от Варна се превърна в символ на българското недоволство. Честно казано аз не разбирам, защото самоубийството на този млад човек трябва да се окачествява като саможертва за моя по-добър живот. Светла му памет на Пламен, аз наистина изказвам искрените си съболезнования на най-близките му, но не искам неговата смърт да е в мое име.
Не разбирам, защо трагедията на този мъж трябва да е цената за моя по-добър живот. Не искам подобна цена и отказвам да я плащам. Не разбирам и защо безизходицата на един човек трябва да се превръща в национално геройство. Да те бутнат отвъд ръба на отчаянието не е героизъм. Това е цинизъм. В най-висшата си степен.
За мен лично е цинизъм и днешния ден на траур. Защото той е определен именно от хората, които принудиха Пламен Горанов да изгори в центъра на
Варна. Сега същите тези хора, които го притиснаха до стената на собствения му живот решиха да му отдадат почит и в същото време отказват да се разделят с властта, която имат, а нямат право да държат в ръцете си. Объркват ме и реакциите в социалните мрежи. Мнението за Пламен се люшка от мъченик и национален герой до човек с психични проблеми и бягство от отговорност.
Ако днес е ден на траур, то той трябва да е не само за Пламен. Днес лично аз ще жаля за цяла една прослойка от хора, които са изправени пред каменната стена и нямат полезен ход. Ако в останалите държави има средна класа, то ние тук в България успяхме да създадем една съвсем нова класа, тази на работещите бедни. На хората, които се скъсват от работа, а накрая не могат да си платят хляба и тока. Хората, които работят по 12-13 часа на ден, плащат заплатите на държавните служители, а накрая не могат да си позволят да влязат дори и в магазин втора употреба.
Ето на тази прослойка е символ Пламен, но не със смъртта си, а с живота си. Защото в 21 век, в Европа сам да си сложиш режим на тока, защото иначе не можеш да го платиш е повече от страшно. И докато хиляди непознати превръщат смъртта на младия мъж в символ на борбата си, забравят как е живял. И че именно животът му, начинът по който го е извървял е истинският символ.
Снимка: frognews.bg
Абсолютно споделям! За жалост, българският модел на социалистически капитализъм дава много възможности за абсурди! Светла му памет на Пламен, който пламна и изгоря! Жестока смърт! Много ми се иска обаче да видя човек, на когото му пука за това, което се случва, ама наистина му пука... Бива ни по говоренето, сега май ще има и български патент по организиране на протести... Но се уморихме... Тежко и горко на децата ни!