
Според него казусът е повече от деликатен и е много важно какво ще е тълкувателното решение на Конституционния съд по него. Веднъж Делян Пеевски е положил клетва като народен представител, а втори път полага клетва като председател на ДАНС. Второто действие води до прекратяване на първия мандат, обяснява Богдан Йорданов. И в този случай би трябвало да се смята, че Пеевски не може да се върне в парламента.
Само че, самият Делян Пеевски твърди, че не е подписал клетвен лист. „Полагането публично на клетва не е де юре фактическият състав на заклеването.
Тъй като след това трябва да се подпише клетвен лист. Той твърди, че не е подписал нито клетвен лист, нито трудов договор. Ако се окаже, че наистина ги няма, фактическият състав по встъпването му в длъжност остава неосъществен. И тогава той би могъл да се възползва от правото си на отказ и да запази качеството си на народен представител”, коментира юристът. Ако обаче един от тези документи е на лице и след като сме видели публичната клетва, това би означавало правомощията на Пеевски като народен представител да се прекратят, отчита Богдан Йорданов.
Деликатните моменти в казуса „Пеевски” валят един след друг, защото самото прекратяване на правомощията като депутат се извършва след изявление на
народния представител и решение на парламента, които обаче нямаме. Именно решението на парламента е това, което дава основание на Централната избирателна комисия да даде мандат за депутат на следващия в листата, от която Делян Пеевски е влязъл в Народното събрание.
За да говорим за фактическо встъпване в длъжността началник на ДАНС, Делян Пеевски трябва да е подписал документ. В този смисъл и проведената в петък среща от Пеевски с главния прокурор и вътрешния министър не е доказателство, че той е оглавил агенцията.
„Публичните изяви, които журналистите отразяват не са юридическите факти и събития. Това е въпрос на морал. Морални, но не и правни норми. Пеевски може да бъде осъден на чисто етична основа”, смята Богдан Йорданов и допълва, че надали Пеевски е успял да влезе в кабинета си, след като народът му отне тази възможност още в петък.
Дори и днешното обнародване в Държавен вестник на решението от 14-ти юни няма последици. То може да се коментира като печатна грешка, защото назначението на Пеевски беше отменено в сряда, преди излизането на Държавен вестник.
Бел. авт.: Адвокат Богдан Йорданов е доктор по право и доцент по Административно право и процес. Автор е на статии и монографии в областта на административния процес, правния статут на държавните служители, местното самоуправление, общинската собственост, концесиите и обществените поръчки. Член на Бургаската адвокатска колегия, член на Съюза на юристите в България и правен съветник по въпроси на местното самоуправление на общини в Бургаска област.