eu_countries_europe3_333_320x200Честит Ден на Европа! Честит и специално на Вас! Празнично ми е по много причини. Главната е в усещането, че се разширява пространството, в което живеем. Имаме сетивата, дано да притежаваме и качествата за вписване в новите откриващи се пространства. 27 европейски страни са отворени една към друга, като си предоставят взаимно своята територия, икономическите си достояния, стопанските си структури, обществените и социални практики, както и своите културни богатства.


Възможността за безпрепятствено преминаване на вътрешните граници на европейските страни от техните граждани, на практика превръща географската им площ в обща територия за всички нас. Географското пространство за всеки европеец нараства на почти 10 милиона квадратни километра, което е около 6% от площта на земната суша. Така всеки един от нас може да има шведските фиорди, австрийските Алпи, лазура на Егейско море, каньона на Пиренеите, нощите на Париж и романтиката на Венеция, разбира се, ако разполага с необходимите средства, за да преодолява разстоянията. Ако няма нужните финанси за пътуване, обаче, географското му пространство се ограничава от града до село, или дори само от вкъщи до работното място.
Разширяването на икономическото пространство е друга възможност, от която бихме могли да се възползваме. Съществуването на Общ европейски пазар, гарантира свободното предвижване на хора, стоки, услуги и капитали в рамките на Общността, чрез установяване на общи солидарни политики и финансови инструменти. Общият пазар е икономическа структура, която достига до 480 милиона потребители, осигурява честна конкуренция и свободна търговия за устойчиво развитие на стопанските дейности, високо равнище на заетост и социална закрила, равенство между мъжете и жените, устойчив растеж, повишаване на жизнения стандарт и качеството на живот, икономическо сближаване и солидарност между държавите-членки. И действително, ако човек отвори Интернет-портала на Европейския съюз, ще се убеди колко много възможности за работа има в различни страни-членки и как прецизно е уредено всичко, но едновременно с това се издигат изискванията за качества на работната сила, признаване на дипломи и квалификации.
Европейският съюз обуславя разширяване и на социалното пространство. Изработват се предпазни механизми и клаузи, които

заличават разликите между социалните системи на отделните страни-членки до тяхното уеднаквяване. Същият процес протича и спрямо правните и нормативни системи. В резултат се утвърждава тенденция за изравняване на социалните условия във всички точки на общото европейско пространство. Европейският портал за професионална мобилност поддържа база данни за условията на живот и труд с подробности относно намирането на жилище, намирането на подходящо училище за децата в семейството, данъците, издръжката на живота, здравеопазването, социалното подпомагане и общественото законодетелство чрез стройна социално-информационна система.
Културното и духовно пространство на европейските народи по особен начин се обогатява, насища и разширява. В него участват 20 републики и 7 монархии с богата история и традиции. В културите на тези народи са вписани предхристиянски, новозаветни и ренесансови идеи, чрез които е надграждана европейската цивилизация. Многообразното семейство на Европа наброява 480 милиона европейски граждани, които говорят на 23 официални и над 40 малцинствени езици. Нека отбележим и един любопитен факт, който е много задължаващ – 50% от европейците ползват още един европейски език, а 28 % от европейските граждани, освен на родния си език, говорят на още два европейски езика. Питам се, дали ние българите в по-голямата си част не спадаме към другите 50%? Ще е необходимо да отговорим на европейското изискване за обучение през целия живот и постоянно повишаване на езиковата квалификация, още повече, че Европейският съюз предлага различни по степен и профил форми на обучение и професионални специализации. Ако музиката, изобразителното изкуство и скулптурата ползват универсален език, дълбокото разбиране на другите родове изкуства, на научните знания, морала и релитията изискват владеене на оригиналния език. В комуникативния процес и разширяването на културното пространство изключителна роля имат медиите и виртуалното общуване между институциите и отделните хора.
Разширяването на европейското пространство в тези четири измерения предоставя на всички нас немислими до скоро възможности. За да ги реализираме, обаче, ще е необходимо да предлагаме висококачествени и конкурентни продукти на нашия труд, непрестанно да се образоваме и да повишаваме професионалната си квалификация, да изразяваме активно позициите си на европейски граждани. Нашият свят вече порасна.