Борбата с монополите започна от най-нис/зко ниво...
Държавата, в лицето на областния управител в Бургас - Павел Маринов, обяви война на EVN. Това личи от официално съобщение на държавната институция, разпространена тази нощ до медиите. От една нищо и никаква авария на прекъсвач за ниско напрежение се стигна до масова психоза за съмнения за терористични атаки.
Не че бургазлии не са наплашени, само преди година и половина преживяха един истински терористичен акт с взривения автобус с израелски туристи на Летището в Сарафово. И ако тогава държавните институции се чудеха как да успокоят населението и какви мерки за сигурност да предприемат, сега същите тези институции насаждат страх и ужас. В официалното съобщение пише за "силен взрив", "експлозия", "разтърсени сгради", "задушлив пушек", подсилен с епитета "мощен". Пише още, че служителите на електропреносното дружество са уверили областният управител, който пристигнал лично на мястото на инцидента, че не е терористичен акт, но явно той самият не е сигурен в твърденията им. Накрая документът завършва с назидателните думи: "изисквайте допълнителна информация от EVN – Стара Загора!".
И това ако не е аналог на думите - има нещо гнило там?! Те ще ви кажат, онези монополистите, ама вие изисквайте още, защото крият нещо!
Странно е, че областният управител Павел Маринов не знае, че централата на EVN от години не е в Стара Загора, а в Пловдив.
Странно е, че подлага на съмнение думите на експертите - електротехници. Можеше да потърси независими такива, които не са служители на австрийската компания EVN и тогава да разпространява съобщения с успокоения за липсата на терористични актове. Странно е, че когато преди месец десетки селища в Бургаска област бяха без ток същият този областен управител не беше на мястото на инцидентите.
Живеещите около авариралия трафопост са възмутени, че медиите дезинформират обществото и насаждат страх и ужас заради една обикновена авария. Дори прочетох злостни коментари по форумите за "неграмотни журналисти", "необразовани журналисти", които не могат да направят разлика между трафопост и прекъсвач за ел. напрежение. Но журналистите се доверяват на официалната информация, подадена от представителя на държавата в Бургаско. И ако държавата сама започва да сее страх и ужас сред населението, както и омраза към електроразпределителната компания EVN, това означава само едно - войната с монополите започна. Явно по високите етажи на държавната машина се страхуват да я обявят официално, може би Правителството не е единно или има неразплатени сметки с монополите. До този момент само слушахме в телевизионни изявления, че управляващите ще се борят. Е, Voilà, Бургас беше пръв с официално държавно съобщение до медиите, подтикващо към разправа. Но, господа управляващи, не е ли малко мръсна тази подмолна война?!