Европейската комисия размаха пръст на финансовия министър Симеон Дянков и обяви в прав текст, че не трябва да оправдава с нея липсата на коледни добавки за пенсионерите. Още през октомври миналата година министър Дянков направи серия изказвания, че коледни надбавки за пенсионерите няма да има, защото Брюксел бави плащанията по еврофондовете. Надеждите, които финансовият министър даде на 2 150 000 пенсионери в България тотално замряха.
В официално съобщение на Еврокомисията се обяснява, че "решенията за социалните плащания на пенсионерите са изключителна компетенция на съответната държава членка и не зависят от сумите, които Европейската комисия възстановява в рамките на Кохезионния или структурните фондове".
Остават въпросите дали финансовият министър леко се е заблудил, при положение, че 20% от парите от европейските фондове отиват за асфалт, останалото е за малки и средни предприятия, за социалната сфера, за квалификация, за секторите "води" и "отпадъци", или пък подаването на невярна информация граничи с лъжа? Още в средата на декември премиерът Бойко Борисов категорично отсече, че надбавки няма да има, тъй като няма пари в бюджета. „Как Дянков е говорил за коледни добавки, като прекрасно знае, че пари няма?”, с учуда питаше премиерът.
Ето го и парадоксът. Министерството на финансите заявява,
че има зависимост между плащанията на коледните надбавки в България и възстановяване на средствата от ЕС. „При европейските програми авансовите плащания се правят от фискалния резерв. В бюджета това се отразява като дефицит на касова основа до момента, в който не се направят окончателните плащания от Брюксел“, с тези думи финансовият министър се противопоставя на позицията на Европейската комисия.
Според министър Томислав Дончев Европейският съюз е възстановил на България в последните дни на 2012 г. онези 1 млрд. лв., на които се разчиташе, за да бъдат платени коледни надбавки към пенсиите. По думите на министъра по еврофондовете държавата обаче няма право да насочва парите от Брюксел към изплащане на пенсии и заплати. Излиза, че някой не си е научил урока, а след като не си подготвен, получаваш двойка, нали така? Освен това Дончев напомня, че смисълът на еврофинансирането е да се променят предпоставките за сегашния стандарт на живот в страната.
Въпреки обнадеждаващите думи на премиера Бойко Борисов:“ Кой политик не иска да даде?” или „Кой иска да си превърне държавата в развалина", май ще се окаже, че гафът към Брюксел не е за подценяване. Най-вече поради все по-голямото обезверяване в поданиците на България, за които думите вече нищо не означават, особено произнесени от политици.
Снимка: Архив