Не стига, че сами се подценяваме, но за пореден път ни подценяват и в Брюксел. Защо нашите професори да получават по-малко възнаграждение от техник в Австрия или нашите ръководители да са по-лошо платени от чистачка във Франция? Това са само няколко примера, които могат да се извадят от контекста за разходите за единица човешки труд, определени за включените хора в проекти по новата програма „Еразъм+“. Разликата се основава на географското местоположение и не се отнася само за България (вж. напр. стр. 115 от ръководство за програма " Еразъм +"), но какво от това. Без значение какво правиш, без значение на качеството на работата ти, без значение от резултатите, които постигаш, без значение от отговорностите, които имаш, трябва да имаш по-нисък жизнен стандарт. Едно нещо е, когато хора от различни страни си самоопределят различни възнаграждения, но съвсем друго е да се налагат такива като правила. Такава диференциация е ясна форма на дискриминация, основана на географско положение и гражданство. Това представлява нарушение на член 21.2 "В областта на прилагане на Договорите и без да се засягат техните особени разпоредби, се забранява всяка форма на дискриминация, основана на гражданството." от Хартата на основните права на Европейския съюз. ... и това никак не се вписва в усилията на Европейската комисия за насърчаване на свободното движение на хора, особено в рамките на дебата за българските и румънските емигранти след началото на 2014 година.
Разходи като дневни или пътни разходи са напълно оправдани по икономически причини, като например
разстояние, ниво на цените в съответната страна, и т.н. Въпреки това, разходите на хората трябва да бъдат оценявани изключително и само въз основа на качество и принос към постижения, а не въз основа на географско положение. В противен случай, колкото по-ниско в таблицата сте, толкова сте по-дискриминирани, и няма значение, ако вие работите със същото качество или по-добре, отколкото вашите колеги от горния й край. Не може да има икономическа обосновка за такава диференциация по географски признак (например жизнения стандарт), защото стандарта на живот на хората, може да варира дори и на една и съща територия. Ако има някаква икономическа логика, идващи от статистиката, въз основа на държавите, то следващата стъпка ще бъде да се добавят колони и за пол по държави, защото статистически жените получават 16% по-малко от мъжете в ЕС (Европейска комисия: Tackling the gender pay gap in the European Union).
Във всички програми на ЕС, трябва да бъдат приравнени ставките за човешки труд или трябва да се избягват такива, тъй като няма разпоредби в решения на Съвета или на Европейския парламент, които да ги налагат.
Ако сте съгласни с мен, ще се радвам ако се присъедините към петицията ми на адрес: https://secure.avaaz.org/en/petition/The_European_Parliament_Discontinue_the_European_citizens_discrimination_based_on_their_location/
Снимка: dariknews.bg