petroloprowod_kartaСлед като българският премиер Бойко Борисов даде три противоречиви мнения за изхода на страната ни от проекта „Бургас - Александруполис", Русия никак не се просълзи, а продължи по добре конструираните си бъдещи проекти. Съвместни проекти с други страни, които не си позволяват лукса да отказват международни сътрудничества „по време на криза".
Деловото издание „Взгляд" и авторитетните „Известия" цитират изказаните от Борисов мнения за петролопровода:
1. България категорично излиза от проекта „Бургас – Александруполис" и замразява другата енергийна инвестиция с руско участие – АЕЦ „Белене". Това се обявява пред посланици на ЕС в София.
2. 2. Премиерската пресслужба разпространява впоследствие съобщение, което гласи, че няма окончателно решение за проблемния тръбопровод. В този дух министърът на икономиката Трайчо Трайков също отрече да се е взело колективно решение за излизане от проекта.
3. Привечер Бойко Борисов прави друго изявление, което довършва въпросителния знак около тежестта на думите му – ще се изчакат екологичните оценки за проекта първо преди да се вземе позиция. Но все пак премиерът се съмнява кой е този еколог, който ще разреши подобно опасно строителство.
В това време руските дипломати определено не се молят за усмивката на Борисов. Отдавна са разработени варианти с държави, които са сериозни партньори и са готови да строят петролопроводи с огромни разходи за екология, въпреки рецесията.
Руските бизнес издания

категорично посочват увереността на вече задвижилите се проекти с Турция. Разумните геополитически ходове на Кремъл са добре наблюдавани от западните експерти. А от Москва логично обявиха, че „Бургас – Александруполис" не е съдбоносния за тях проект.
След договореностите с Турция за „Южен поток" на практика необходимостта от партньорство с България отпада. Това обобщава генералният директор на Фонда за национална енергетическа безопасност в РФ Константин Симонов, цитиран от „Взгляд".
Анкара и Москва подписаха съглашение за безопасен транзит на нефтени продукти през Черно море през май т. г. То ще важи и за нефтопровода Самсун – Джейхан.
Пресата отделя внимание и на проведените референдуми за петролопровода през Бургас. Болшинството от жителите в Бургаски регион гласуваха отрицателно на провелите се допитвания. Това се случи след шумни и екологично ангажирани рекламни кампании.
Идеята за „Бургас – Александруполис" възникна след като преди години Турция създаваше пречки на фериботите да превозват нефт до Средиземно море през Босфора и Дарданелите. Тръбата през България и Гърция се замисляше като алтернативна доставка на нефтените продукти.
Сега обаче Турция подаде ръка. Докато ние все още не сме чули официално, че оттегляме своята.
Тристранното сътрудничество за тръбата, свързваща Русия, България и Гърция беше подписано през март 2007 г. 51% от тръбопровода принадлежат на руските „Транснефт", „Роснефт" и „Газпром нефт". Собствеността на България бе изчислявана на 24,5%, управлявани от Technoexportstroy и "Булгаргаз".