Делото за жестоката катастрофа на АМ "Тракия" продължава и в този момент. Последният от тримата, обвинени за тежкия инцидент, който съдът разпитва е шофьорът на автобуса-убиец Светослав Димитров.
Преди него своята гледна точка за събитията, довели до катастрофата изложиха собственикът на транспортната фирма "Ентуртранс" Ениз Ченгел и шефът на транспортния отдел Николай Точев.
Двамата не си спестиха обвиненията, като си прехвърляха отговорността за техническата поддръжка на автопарка. Ениз Ченгел беше категоричен, че всичко свързано с ремонта и изправността на автобусите е било отговорност на Николай Точев. Бившият експерт на ДАИ обаче представи коренно различна версия.
Той обясни, че "Ертуртранс" е разполагала в началото на 2011 год. с чисто нови автобуси, които обаче били на лизинг. Фирмата не си погасявала вноските и банките започнали да прибират возилата. Лизинговите автобуси съответно не се ремонтирали, а се карали докато банката не си ги прибере.
Решението кой автобус ще отиде на ремонт, на кой ще се направи застраховка или технически преглед било взимано от Ениз Ченгел и баща му. Двамата били и хората, поддържали контакт с монтьора на фирмата Абдула Кадир, защото той не говорил добре български и комуникацията с него била затруднена.
"При технически проблем или инцидент на мен шофьорите нямаше за какво да звънят. Обаждаха се в офиса и от там правеха връзка с Ениз Ченгел. На мен се обаждаха само за дреболии по търговската част", обясни Николай
Точев и допълни, че в гаража на фирмата е имало и тетрадка за разоходите за части, която се водела от бащата на Ченгел. Той бил и човекът, който доставял частите и решавал какво точно ще се прави при ремонт.
Шофьорите пък се занимавали с по-дребни ремонти като подмяна на динамото например. Тяхна била и пряката отговорност за техническите прегледи, уточни Точев. Той допълни, че слад като повечето от новите автобуси били взети от банките, във фирмата се появили стари автобуси, които техническата бригада стегнала и били вкарани в употреба.
Точев опроверга също така и твърденията, че в гаража на фирмата имало резервен автобус, който да поема курсовете при авария. "В тази фирма по-често нямаше. За да се осигури такъв автобус трябваше да отпадне някой курс, а това няма как да стане, защото се губят пари", заяви в кулоарите на съда Николай Точев и допълни, че много често автобусите са тръгвали от курс на курс, като се сменяли само шофьорите.
Автобусът-ковчег пък е бил произведен през 1989 год. 22-годишното возило е минало технически преглед три месеца преди инцидента заради предишна катастрофа. До колко е бил редовен техническия преглед от март 2011 год. бившият транспортен началник не се нае да коментира.
"Само си направете сметка. Автобусът е тръгнал в 10.30 от София на този ден и в 16.30 е бил на Карнобат. Дали е имало време за технически преглед? Освен ако не е направен на пътя", коментира още Точев. Делото за тежката катастрофа ще продължи утре с пледоариите на адвокатите и прокуратурата.