Ощетените англичани, които твърдят, че са измамени с обещание за български имоти отново не се явиха в Бургаския окръжен съд.

За втори път днес магистратите опитаха да дадат ход на делото срещу бившия пристанищен шеф Красимир Грудов и сина му Александър. Делото започна с фал старт още в края на август, когато британските граждани, които твърдят, че са измамени не се появиха на заседанието.

Само един от от тях е пратил писмо, в което заявява, че заради служебни ангажименти не може да пристигне в България за днешния процес. „Това означава, че английските свидетели са призовани редовно. Явно просто нямат интерес да се появят в съда, въпреки че претендират, че са изамени”, коментираха запознати с разследването. На Александър и Красимир Грудови е повдигнато обвинение в измама в особено големи размери.

Прокуратурата смята, че те са успели да заблудят няколко англичани, че ще им осигурят имоти във вилно селище „Солт Лейк Сити” Фаза 2. Луксозното селище е трябвало да се изгради до с. Рудник. Сделките, за които Грудови са обвинени са извършени през 2006 и 2007 год. Държавното

обвинение смята, че баща и син Грудови не са имали възможност да осигурят въпросните имоти, не са имали също така и намерението да довършат сделката.

Въпреки това те са получили малко над 74 хил. паунда след като сключили предварителни договори за продажба. През целия период на договаряне, двете страни си кореспондирали единствено по имейли. На британците бил представен 3D проект, който така и не е реализиран.

Разследването срещу Красимир и Александър Грудови започва през 2009 год. Близо 4 години са необходими на следователите, за да подготвят материалите и да ги предадат на прокуратурата.

Близки до семейство Грудови са убедени, че процесът серщу тях е нагласен. Те твърдят, че претендираните от англичаните суми са били възстановени от британските брокери. Когато се е разбрало, че проектът за селището не може да се осъществи, защото земята там е недостатъчно, част от клиентите са били пренасочени към други комплекси на фирмата. Брокерите в Англия, които реално са взели парите от сънародниците си твърдят, че нямат претенции за неизплатени суми.

 

 

Снимка: Архив Gramofona.com