Преди 11 години на 11-ти септември новините на Евронюз започваха с едно и също изречение- "Денят, в който се случи немислимото". За градове от ранга на Бургас- големи центрове, с амбицията да бъдат и туристически дестинации да влезеш в новинарския поток е добре.

Страшно е обаче когато се превръщаш във водеща новина, защото вече си част от глобалната война с тероризма. Много неща могат да се кажат за 2012 година, но за съжаление акцентът и в регионален, и в национален мащаб е един - 18. 07. 2012 год.

Денят, в който и в Бургас немислимото стана реалност. В късния юлски следобед взрив разруши автобус на бургаското летище. Мишената - израелски туристи, които тъкмо започват почивката си в България. Бомбата уби седмина, пет израелски туристи и българския шофьор. Седмата жертва е предполагаемият атентатор, който и до момента остава неразпознат за българските и световните служби. Атентатът на летище Бургас е основното събитие не само за града ни.

Половин година по-късно, поръчителите и изпълнителите на терористичния акт остават неразгадани. А България има тежката задача да докаже дали Хизбула стои зад този атентат. Защото от нашето разследване зависи и дали ливанската групировка ще бъде призната за терористична организация в Европейския съюз или не. Отговорът ни се чака с нетърпение от редица държави и най-вече от вечните врагове на Хизбула и Иран - Израел и САЩ.

Лятото се оказа особено тежко в криминално отношение, но и самата година започна така. Още в първите дни на 2012 в България беше върнат Пламен Дишков - Кела.

След като близо 10 години бившият шеф на СИК за Южното Черноморие се укриваше успешно от Интерпол и родното правосъдие, късметът му изневери и той се превърна от беглец във VIP затворникът на Бургас.

На преден план отново излезе едно позабравено, но знаково убийство, това на месарския бос Димитър Стаматов - Мастара.

След екстрадирането на Кела, делото започва отначало. Докато чака магистратите да решат дали той е поръчал убийството на бившия си конкурент или не, Пламен Дишков уплътнява времето си с интервюта и обвинения към полицията и съда от затворническата килия. Неговото задържане доведе до уволнението на бившия затворнически шеф Деян Костов, коствено стана причина и за ранното пенсиониране на самия началник на българските затвори гл. комисар Митко Димитров.

Юли се оказа добър за бургаските полицаи в друго отношение. Тогава от наркопазара в града е изваден основният разпространител на хероин. Новината мина между другото и въпреки постижението, бургаските полицаи не бързат да се хвалят с нея. Арестът обаче предизвика разместване в тези среди и изведе на предни позиции производителите и пласьорите на синтетичната дрога.

Август нажежи обстановката не само с високите температури, но и с брутално убийство, на което в Бургас отдавна не сме ставали свидетели.

Пиян германец закла свой сънародник на една от алеите в морската градина. Дни по-късно изтрезнелият вече Ролф Гремел се обеси в следствения арест. От това последваха нови уволнения и промени в работата на арестите в цялата страна.

Отново през август, но в Испания полицията разби огромен канал за разпространение на кокаин. Близо 3 тона от дрогата бяха задържани на български кораб. В ареста са 22-ма наши сънародници от екипажа на "Св. Николай". Самият палавателен съд пък е собственост на бургаския бизнесмен Дойчин Дойчев. След кратко задържане от спецпрокуратурата, в момента Дойчев е на свобода, но с обвинение за организиране на престъпна група.

Септември отново донесе трагедия на града. На 17-ти един млад мъж намери смъртта си по абсолютно нелеп начин. 26- годишния Пейо беше премазан от дърво на пешеходна пътека.

Жестокият инцидент не попадна в криминалните хроники, но намира място в нашия обзор, защото е предизвикан от престъпна небрежност. В началото на месеца пък млада жена загина от ръката на бивш полицай.

Мария Златанова беше убита на паркинга на хотел "Гларус" където е работела. Тя беше намушкана многократно с нож. И до този момент причината смъртта й остава неясна.

Версиите са от ревност, защото убитата е била гадже на убиеца си Михаил Менашки до отмъщение, защото сегашната приятелка на експолицая не харесвала Мария.

Октомври пък е месецът, в който Бургас се размина на косъм от истинска трагедия. Неизправен трафопост, монтиран в жилищна кооперация избухна и разруши апартаментите на няколко семейства. Само чудо спаси дъщеричките на семейство Димитрови. Детската им стая е точно над взривената машина, а баща им успял да ги измъкне минути преди взрива.

Брутално убийство, предизвикано от желание за отмъщение потресе България през ноември. 50 годишен созополчанин подпали къща в стария град и я превърна в лобното място на трима.  В огнения ад смъртта си намериха 51-годишната Дияна Великова и възрастните й родители. Техният екзекутор се оказа бившият им хазяин, който все още бил бесен, че преди години си тръгнали със скандал и не му платили 600 лева от наема. Пред медиите Павел Господинов се кълнеше, че не таял лоши чуства и дори дал дрехи на оцелелия приятел на Дияна - Георги Георгиев.

През декември спортните новини се превърнаха в криминална хроника и отново с бургаски акцент. Изненадващо или не, но 12 бургаски футболисти се оказаха в следствието.

Част от тях ще трябва да отговарят пред закона за участието си в нелегален хазарт.

В медийното пространство веднага се завъртя изразът "черно тото" и над двата бургаски клуба "Нефтохимик" и "Черноморец" падна подозрението за манипулиране на мачове.

На този етап няма доказателства, че футболистите са се занимавали и с това, но прокуратурата е твърдо решена да разследва и тази версия.