Проектът за Спешния комплекс на Бургас е спрян без никакви обяснения. Неприятната новина заварила шефа на бургаската болница д-р Бойко Мирзачийски в здравното министерство. На 25 юли той бил там за подписването на друг договор.

Между другото му връчили и известието, че трябва да възстанови преведените до момента средства за т.нар. малко пироговче в Бургас. „В първия момент дори не разбрах какво точно пише в документа с всичките тези точки и членове. Наложи се да ми разяснят, че се спира проекта за Спешния комплекс. Признавам, че останах като гръмнат. Не го очаквах”, коментира пред Gramofona.com д-р Миразчийски.

Документът му бил връчен от служители към инвестиционния отдел на здравното ведомство. Бившият вече министър Таня Андреева не е разговаряла с началника на МБАЛ-Бургас и не му е обяснила мотивите за решението си. В ефира на Нова тв тази сутрин Андреева обяви, че проектът е замразен, заради сигнали, че се притискат фирми за по-високи цени.

„Какви фирми?  Реално проектът още не е стартирал. Ние току що приключихме проектирането. Не знаем кой ще го строи, че да ни обвиняват в натиск. Тепърва трябваше да се прави процедура за обявяването на обществени поръчки”, опроверга обвиненията д-р Миразчийски.

Той уточни, че т.нар. малко пироговче в Бургас е капиталова инвестиция на Министерството на здравеопазването и това условие е залегнало в проектната документация. В момента тече месечното предизвестие за замразяването на проекта, така че шанс за възстановяването му има, убеден е д-р Миразчийски.

Той ще търси среща със служебния министър,  за да се спрат действията на ексминистърката. Обновяването на Спешния комплекс в Бургас е пилотния проект за изграждането на мрежа от малки пирогвчета в цялата страна. За региона това е от изключителна важност, защото населението тук се увеличава до четири пъти през лятото.

„Спешното отделение в момента работи по стандарти от преди 20 години. На нас наистина ни е необходимо разширяване и обновяване на комплекса”, допълни д-р Миразчийски. Според замразения проект, тук трябваше да се изградят две шокови зали, зала за 24-часово наблюдение на пациентите и две операционни. Предвиждаше се и разширението на приемно-консултативните кабинети, за да се привлекат допълнителни специалисти.