В две бургаски училища се оплакаха от въшки месец след началото на учебната година, алармираха родители. От 2009 година Наредбата за контрол на въшливостта не съществува след заповед на Министерството на здравеопазването. Поради тази причини отдавна Здравната инспекция няма отношение към този проблем.

Отношение от части към проблема с паразитите вземат медицинските сестри от училищата, които са под опеката на Общината, макар да няма заповед затова.

Част от служителите често се сблъскват с недоволството на бургаските ученички. „Тъй като няма Наредба, ние не можем да ги задължим да прегледат децата за въшки. Въпреки това обаче още след 15-и септември сестрите извършват прегледи за доброто на децата и най-вече след дълга лятна ваканция“, обясни за Gramofona.com Мария Динкова -  главен експерт в дирекция „Здравеопазване“ към община Бургас.

По думите й медицинските служители буквално се сблъсквали с негативното отношение на момичетата. По-малките смело казвали, че имат прически или плитки и не давали да им проверяват главите.

По-големите какички пък обяснявали, че са ходили на фризьор и косите им са издухани.

Два пъти в месеца медицинските сестри постъпвали в класните стаи за преглед, обясни още Динкова. Тя счита, че всеки родител може да отдели време и да прегледа едното или двете си деца. „Нали разбирате, че така е по-лесно, отколкото една сестра да прегледа 1000 ученици“, допълва Динкова.

Думите й подкрепя и директорът на дирекция "Здравеопазване" към Община Бургас Мая Казанджиева. Тя ясно подчерта, че е нужно да се предприемат мерки и дори по-мащабна кампания.

„Изпратихме запитване до Регионалната здравна инспекция как бихме могли да си съдействаме в подобни ситуации“, коментира Казанджиева.

Тя и Динкова считат, че ако има местна заповед, която да регламентира прегледите, нещата няма да стоят така.

„Така и медицинските сестри ще имат ясно основание да проверяват децата“, обясниха от администрацията.

От там са на мнение, че здравната култура на въшливостта трябва да се повиши.

От Общината са категорични, че родителите са тези, които отговарят за контрола и въшките при децата. Важно е да се отбележи, че при открити паразити, учениците трябва да се приберат у дома и да започне обезпаразитяване. То обаче не е свързано само с ползване на шампоани, лосиони или други медикаменти. Нужно е ако в косата бъдат открити гниди, те да се премахнат от косъма. За да се върне в училище детето, е необходимо да представи документ от личния си лекар, че е обезпаразитено.

Снимка: www.aptekamedea.bg