Всеки трети човек в края на живота си е засегнат от болестта на Алцхаймер или от друг вид старческа деменция. При това рискът е по-голям при хората с наднормено тегло.

Ново изследване на института "Солк" обаче показа, че флавонолът фисетин, който се съдържа в ягодите, предпазва от тези болести. Според д-р Памела Мейхър това изследване е научен пробив.

"Доказахме, че фисетинът подобрява паметта при здрави мишки. Той влияе и на мишки, поразени от алцхаймер", казва тя в интервю за сп. "Форбс".

При мишки, в чиято храна няма фисетин, на 9-12 месечна възраст се проявяват пропадания в паметта. Докато хранените с фисетин мишки нямат проблеми с паметта и на по-късна възраст.

"Дори при прогресиращ алцхаймер фисетинът не позволява да се проявяват симптомите на болестта", допълва д-р Мейхър.

Кокосовото масло е прочуто със свойството си да предпазва мозъка от деградация. Наричат го "чудодеен лек" за мозъка. Но ролята на фисетина за поддържането на паметта може да се окаже по-голяма. Все още обаче не са правени опити с хора за действието му, макар че антираковите свойства на фисетина са доказани от по-ранно изследване.

Най-добрият източник на фисетин са ягодите. За да се получи терапевтичната доза фисетин от тях, трябва да се изядат наведнъж 37 ягоди. Добри източници на фисетин са също мангото и краставиците, които обаче не бива да се белят. Има го и в ябълките, прасковите, гроздето, доматите и лука.

Източник: 24zdrave.bg

Снимка: playcast.ru