През септември започва обучението на първия випуск парамедици, съобщи в Бургас министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева. По специалността ще се обучават 100 човека. Освен тях ще започне обучението и на 80 лекарски специалисти. Част от тях ще учат в новия медицински факултет, който ще бъде разкрит в бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров”.

Около 400 са незаетите бройки в спешната помощ. В момента лекарите, които работят там са общо 1 146, медицинските специалисти са малко над 2 600. Министър Андреева пристигна в града, за да представи концепцията за реформи в спешната помощ.

В Бургас пилотно ще бъде изграден първият Национален болничен комплекс за спешна помощ. В цялата страна те ще са общо 11, припомни здравният министър. 10 ще са спешните точки на територията на областта, а в общините Царево, Созопол, Несебър, Руен, Сунгурларе и Средец ще

има филиали на Центъра за спешна медицинска помощ.

Спешни приемни отделения пък ще се разкрият в Айтос, Карнобат и Поморие. „Идеята е не тук-там да направим по някое ремонтче и да купим линейка. Това ще е процес, насочен изцяло към пациентите”, коментира министър Андреева. Тя уточни, че ще се подхожда индивидуално към всеки проект като се отчитат спецификите на региона.

Според министър Андреева един от проблемите в момента е именно унифицирането на спешните центрове. Автопаркът пък не е обновяван от 2009 год. В момента в цяла България има общо 663 линейки, като голяма част от тях са толкова амортизирани, че не могат да се използват за нищо друго, освен за транспорт.

От здравното министерство настояват и за увеличаване на щата в кол центровете на спешния телефон 112. Целта е там да има и диспечери, които да прецизират обажданията, за да не се губи време.