Световният ден за борба с остеопорозата се отбелязва всяка година на 20 октомври под егидата на Международната фондация по остеопороза - IOF.

Мотото на информационната кампания тази година „Да запазим костите си здрави!" е част от глобалната инициатива на Международната фондация по остеопороза, която се провежда в над 200 страни. 

Остеопорозата често е смятана за болест при жените, в резултат на което милиони мъже в света остават извън обхвата на провежданата превенция, диагностика и лечение на заболяването, тъй като не са информирани за своите лични рискови фактори за развитие на остеопороза и за начините за предпазване от фрактури и инвалидизация.

Приблизително една от всеки три жени и един от всеки петима мъже над 50 г. възраст получават остеопорозна фрактура до края на своя живот. Наличието на една фрактура увеличава с 86% риска от появата на следващи фрактури и при двата пола. При бедрените фрактури смъртността е 20-24% в рамките на година след фрактурата.

Остеопорозата е заболяване характеризиращо се с намалена костна маса и структурни изменения на костната тъкан, които водят до повишен риск от счупвания (фрактури). Тъй като процесът на намаляване на костното вещество и разреждането на костната тъкан напредва бавно и незабележимо през годините, остеопорозата сполучливо е наречена "ТИХИЯ КРАДЕЦ".

Най-често при остеопороза се засягат прешлените на гръбначния стълб, бедрената кост и китката. Получават се счупвания, които инвалидизират болните.

Рисковите фактори за развитие на остеопороза са много, като една част от тях не се променят, а друга част се променят.

Рискови фактори, които са даденост или върху които се оказва по-трудно влияние са: възраст, наследственост, пол, раса, наличие на определени заболявания - захарен диабет, Базедова болест, ревматоиден артрит, хронични чернодробни и бъбречни заболявания, левкози и други; продължително лечение с медикаментозни средства, увреждащи костната структура - кортикостероиди, антиепилептични лекарства, тиреоидни хормони и други.

Рискови фактори, които могат да бъдат повлияни с цел ограничаване или премахване на въздействието им са: недостатъчен внос на калций и витамин Д с храната; заседнал начин на живот; тютюнопушене; прекомерна консумация на кафе (над 5 чаши дневно), готварска сол, черен чай, злоупотреба с алкохол; небалансирано белтъчно хранене.

 

източник: dariknews.bg
снимка: blog.bonehealthnow.com