Драстично орязване на легловата база за хирургия, педиатрия и акушер-гинекологията, за сметка на терапевтичните отделения. Неправилна методика за определяне на необходимите специалисти и груба техническа грешка, която изважда от здравната карта 5 лечебни заведения в областта.

Това са основните проблеми, които здравните власти в региона и експерти откриха в проекта за Областна здравна карта.  „Лично ще връча на здравния министър възражението ни срещу така направения проект“, обеща областният управител Вълчо Чолаков.

Според зам.-кмета по здравеопазване на Бургас д-р Лорис Мануелян самият начин на изчисление, който е използван е неправилен. Картата е направена на базата на населението по постоянен адрес. Така излиза, че в областта живеят малко над 412 хил души.

Не е взето под внимание обаче, че има хиляди хора, които живеят тук по настоящ адрес. Пропуснат е фактът, че хиляди идват да работят от май до октомври по курортите, а отделно в региона през сезона почиват близо 3 млн туристи.

„Това са хора, които също могат да имат нужда от здравни грижи“, коментираха и от Регионалната здравна инспекция. От там са предложили леглата за интензивно лечение да бъдат 1830, а от министерството са ги намалили на 1555.

Орязването на легловата база всъщност означава, че ще падне броят на лимитите, с които болниците разполагат. Така или пациентите ще трябва да си плащат за лечението, или болниците няма да си получат парите по клиничните пътеки над лимита, обясниха медици.

„Намалят ни се леглата за педиатрия и акушер-гинекология. В същото време Бургаска област е четвъртата по големина в страната и сме трети по раждаемост“, обясни д-р Вергиния Цанова от РЗИ.

Нелепа грешка или недоглеждане от експертите, които са изработили карата изхвърля от нея 5 лечебни заведения. Сред тях са Комплексният онкологичен център, който обслужва пациенти от половин България и Центърът за психично здраве, който е единствен в региона.