Листата на чакащи за лъчелечение пациенти в Бургас отиде в историята. Това съобщи пред  Gramofona.com д-р Петко Дочев, началник на Отделението по лъчелечение в  Комплексен Онкологичен център - Бургас. Той припомни, че отдавна в здравното заведение не е имало случаи на болни, които да са на опашка за линеен ускорител дълго време. „В момента не се чака повече от седмица, което време е технологично и нормално за започването на лъчелечението”, обясни д-р Дочев. Медикът с 30-годишен стаж в онкологията обяснява, че лъчелечението представлява част от комплексното лечение на онкоболните пациенти. „То зависи от стадия на заболяването. Когато заболяването е в по-късен стадий, тогава са нужни оперативно лечение, химиотерапия, лъчелечение”, обяснява д-р Дочев.

И допълва, че в Онкологичния център в града се извършват няколко вида  лъчелечение, които се прилагат в целия свят. Те са високотехнологичните интензитетно модулиране на лъчевия сноп , обемно модулирана арк терапия и радиохирургия. 

В лечебното заведение разполагат с два линейни ускорителя, както и с апарат за повърхностна рентгенова терапия на кожни тумори. От година и половина в болницата извършват и радиохирургия на  онкологични пациенти. Това е един от най-съвременните методи за лъчелечение, който е алтернатива на оперативното лечение на тумори и метастази  .

По думите на д-р Дочев планирането и провеждането на лъчелечение на онкоболните е комплексен процес , който изисква  влагането на много интелектуална енергия от лекари, физици и лаборанти.   

Първата стъпка от този процес е скениране на пациента на компютър-томограф, който изпълнява ролята и на  симулатор, с цел планиране на лъчелечение .

„След това лъчетерапевтите контурират както туморите, които подлежат на облъчване, така и здравите тъкани и органи. Следва преценка на физиците по какъв точно начин да се осъществи лъчелечението. Те преценяват откъде да минат лъчите и как ще се направят . Когато плановете за лъчелечение на пациента са готови, се изпращат по компютърна система до самите ускорители. Тогава вече пациентът е готов за лъчелечението. В зависимост от начина на лекуване, сеансите при едни са по-дълги, при други не толкова”, уточнява д-р Дочев.

Оперативното лечение, химиотерапията, лъчелечението, прицелната терапия са част от комплексното лечение на онкологично болните.

Те са взаимно допълващи методи, особено в по-късен стадии на заболяването.

Разликата м/у  лъчетерапията и химиотерапия е , че  първия е локален метод , а втория системно лечение .

При лъчетерапията се третира само туморната формация, а  околните здрави тъкани и органи се защитават.

Какви са бъдещите планове за развитие на Комплексния Онкологичен център, очаквайте подробности в следващия материал по темата!

Д-р Петко Дочев е вторият гост в най-новата здравна рубрика на информационния сайт Gramofona.com. В следващите репортажи ще Ви запознаем с най-реномираните бургаски медици и техните съвети към хората.