30 тракийски паметници на културата само в българската част на проучвания регион е събрала проф Валерия Фол. Най-значим от тях Камъка в община Царево, за който учените казват, че е подобен на Перперикон. Около Евренозово и Камено също има интересни паметници. Някои от тях вече са проучени и са включени в туристически маршрути. Такава е и целта на съвместния проект между България и Турция.

Съюзът на камарите на търговците и занаятчиите в Област Одрин в Турция и Бургаска Регионална Туристическа Асоциация в България приключи изпълнението на проект „Разкажете ни за траките”. Инициативата се финансира по Втората покана на Програма ИПП Трансгранично сътрудничество България – Турция. Проектът бе по приоритетна ос 2.2: Изграждане на капацитет за устойчиво използване на природните ресурси, културните и исторически ценности. 

Ръководителят на проекта Соня Енилова и проф. Енгин Бексач дадоха заключителна пресконференция. По думите на проф. Бексач, в Турция има много тежка бюрокрация по

отношение експлоатацията на културните паметници и вклщчването им в туритсически маршрути ще стане по-трудно. У нас тези паметници са предоставени за стопанисване от общините и така достъпът и популяризацията им е става по-лесно.

Уеб страницата на проекта http://thracians.brta.eu/index.xspе създадена за да популяризира проектните резултати.  В рамките на проекта бяха проведени 4 пресконференции, 2 четири-дневни семинара с участието на най-известните траколози в България – проф. Валерия Фол и в Турция – проф. Енгин Бексач, представители на НПО, ДПП Странджа, медии, общини от трансграничния регион. Участниците посетиха обекти, свързани с тракийската култура и наследство в областите Бургас, Ямбол, Хасково, Одрин и Къркларели. Посетени бяха долмени, тракийски куполни гробници, храмове и музеи.

Изготвени са 5000 брошури, 3000 книги с карти и 3000 DVD, които съдържат информация за обектите, свързани с тракийското наследство в трансграничния регион България – Турция. Материалите са на български, турски и английкси език.