Обичаи, съхранени в автентичния си вид, прекрасна природа, фестивали и археологически резерват са само част от туристическия продукт, който община Средец притежава и развива. За това от местната администрация очакват създаването на Организацията за управление на туристическия район „Южно Черноморие“.

В него попадат Средец и останалите 12 общини от Бургаска област. „Всяка община, със своите характерни ресурси и видове туризъм, ще допринесе за развитието на един качествен и атрактивен продукт“, отчитат от Средец.

Безспорно археологическият резерват Деултум край Дебелт и музеят към него разполагат с огромен потенциал да привличат туристи.

През класическата епоха тук е имало тракийско търговско пристанище. В края на І век пък е основана първата римска колония по българските земи. В резервата са показани откритите от археолозите находки, които разкриват невероятната история на мястото. Канализация, достойна за съвременния свят, крепостни стени, части от терми и некрополи разкриват динамичното развитие на древното селище. Запазена е и част от средновековната митница, която е обслужвала границата ни с Византия от ІХ до ХІ Век. В рамките на резервата има и 14 все още неизследвани тракийски могили.

В началото на месец септември от Института за анализи и оценки в туризма съобщиха, че годишно културните, исторически и религиозни паметници в България се посещават от 2,8 млн. туристи. Те са станали задължителна част от програмата на почиващите българи и чужденци. Като една от основните причини за големия интерес към тези обекти е, че сериозна част от тях бяха обновени или изградени отново, обясни съветникът на министъра на туризма Живко Табаков.

„Искам да припомня, че в музея в Дебелт край Средец, който съхранява уникални тракийски артефакти, бяха инвестирани над 2,7 млн. лв. Само за няколко месеца от откриването си мястото беше посетено от голям брой туристи, но има сериозен потенциал да привлича още повече. Идеята на ОУТР, което ще създадем съвсем скоро, е да подпомага именно развитието на туризма в по-малките населени места. Смятам, че Дебелт и община Средец могат да предложат един интересен и разнообразен продукт, който да популяризира региона“, коментира Табаков. В Средец имат амбицията да развиват и други форми на туризъм.

Националният странджанско-тракийски събор „Фолклорен венец - Божура“ събира всяка година в местността Божура около 5 хиляди посетители. Прекрасната природа на Странджа и съхранените в автентичния си вид обичаи могат да привличат туристи не само от страната, но и от чужбина. Селският туризъм придобива все по-голяма популярност в общината. Къщи за гости има в селата Драчево, Проход, Факия, Бистрец, Долно Ябълково.

Ловният и риболовният туризъм също намират много последователи. Община Средец е с планинско разположение, а авджиите имат възможност да демонстрират точния си мерник срещу диви прасета, лисици, чакали. Над 40 вида риби пък и изкушават запалените рибари.

В Средец като основен проблем за развитието на туризма отчитат лошите пътища до различните обекти. Липсата на информационни табели и на добра реклама също са слабост, смятат от местната администрация.