Община Айтос е малка, но развива 7 вида туризъм. Всеки гост на града може да избира между културен, кулинарен, спортен, поклоннически, СПА, ловен и екотуризъм.

„Концепцията на Министерството на туризма за туристическо райониране на България и учредяването на Организация за управление на туристически район „Южно Черноморие” е първият сериозен опит да бъдат обединени усилията и ресурсите на общините в сферата на туризма“, счита кметът на община Айтос Васил Едрев.

Той уточни, че община Айтос с готовност се включва във форума, оценявайки възможностите за развитие на потенциала, който има на своята територия. В Обединението, Айтос може да покаже своите предимства и да предложи различния туристически продукт.

Кметът Едрев е на мнение, че включването на всички общини от област Бургас означава събиране на по-голям административен опит и финансов ресурс за координация и управление на туризма на регионално ниво.

Общият туристически продукт ще помогне на Айтос да развие приоритети си като ги съобрази с общата стратегия за развитие на региона. Съвместната работа с останалите 12 общини е шанс за Айтос да се впише като една от атрактивните и търсени дестинации в туристическата карта на район "Южно Черноморие, убеден е Едрев.

„Страната ни определено има неразработен туристически потенциал, който се нуждае от развитие чрез алтернативни форми на туризъм. Министерството на туризма полага сериозни усилия в тази посока, това е и идеята на Организацията за управление на туристическия район /ОУТР/. Стараем се да избягаме от клишето, че България може да предлага само морски и ски туризъм”,  коментира Живко Табаков - съветник на министъра на туризма и председател на комисията по туризъм към Общинския съвет в Бургас.

Според него община Айтос, чрез своите разнообразни туристически продукти, би могла да привлича туристи целогодишно и е чудесен пример за съчетание на няколко вида туризъм.

„Чуждестранните ни посетители високо ценят разнообразния туристически продукт, харесват да бъдат част от него. Не на последно място, алтернативните форми на туризъм носят висока добавена стойност, а това е важно за развитието на икономиката в регионите”, счита още Табаков.

Основният туристически обект, с които Общината се включва в Организация за управление на туристически район „Южно Черноморие” е Архитектурно етнографския комплекс "Генгер".

Това е действаща на открито етнографска експозиция, която представя  най-типичните за айтоския край народни художествени занаяти и архитектурата на стария град от края на ХІХ-ти и началото на ХХ-ти век. Алеята на старите занаяти в „Генгер” пази и продължава местните занаятчийски традиции в ателиетата на майсторите - грънчар, медникар, кошничар, дърворезбар, шивач, хлебар и др.

Една от най-търсените дестинации за български и чуждестранни туристи в региона е парк "Славеева река". Той е част от един цялостен комплекс за отдих, култура, спорт, туризъм и съхранени традиции на територията на град Айтос. Свързаността му с многото природни, исторически и архитектурни забележителности го правят атрактивен за посетителите. През 2016 г. Община Айтос получи финансиране от 1.6 милиона лева за цялостна реконструкция на парк "Славеева река". В него се намира и ловно-стрелкови комплекс „Айтос“. Посетителите в „Славеева река“ имат възможност да посетят и  язовир "Парка".

От години общината привлича гости със зоопарка си. В него живеят над 200 екзотични животни и птици. Общината има и готов работен проект за реконструкцията му.

Туристите, решили да посетят Айтос, могат да разгледат природни забележителности като скалните образования „Трите братя”, „Казаните”, „Кралимарковски стъпки".

В района има много екопътеки, които водят към природни и исторически забележителности. Една от тях е Айтоската вековна кория "Карапелит"- дъбова гора, създадена преди 500 години.

Община Айтос смело може да се похвали и с традиционните си фолклорни празници "Славееви нощи". Те са най-старият фолклорен фестивален форум в региона. През 2016 г. на откритата сцена в парк "Славеева река" се проведе 48-то издание на празниците, в което участваха над 3 000 изпълнители от всички фолклорни области на България.

Сред най-посещавани от туристите са църквата „Св. Димитрий Солунски”, построена през 1844 година и старата джамия в центъра на града, една от първите построена в България през 1435 година от султан Баязид. Другите забележителности в Айтос са: параклисът-костница "Св. Димитър", построен на мястото на старата градска църква през 1902 г., СПА център в с. Съдиево, община Айтос, комплекс "Славеите" в непосредствена близост до Архитектурно-етнографски комплекс "Генгер".

Община Айтос, заедно с общините Поморие и Руен вече има положителния опит от сдружаването на общините с цел популяризиране на туристическите обекти в район Поморийска залив и Източна Стара планина. Успешно беше реализиран първият междуобщински проект в областта - в резултат са изработени седем туристически пакета, които обединяват тематично малко познати и нови туристически обекти на територията на трите общини.

Основният проблем, който пречи  за развитието на туризма в общината са недостатъчните средства в бюджета за обновяване на базата и популяризиране на туристическите обекти. Друг проблем е липсата на мотивация от страна на местния бизнес да инвестира в изграждането на туристически обекти. Причината е липсата на обща туристическа карта на региона, в която всеки да се стреми да се впише трайно със своя туристически продукт.