Знаете ли какво трябва да направите, ако в горяща сграда има хора? А какво трябва да кажете когато звъните на Спешния телефон 112?

Петокласници от средно училище „Никола Й. Вапцаров” в Царево се учиха как да оказват първа помощ при изгаряне и какво трябва да направят, ако наблизо избухне пожар. Десетокласниците Лора и Стойчо от младежката организация на БЧК показаха как се прави превръзка при изгаряне и как да помогнем на човек в безсъзнание до идването на линейка.

Двамата обясниха пред децата и колко е важно никога да не затварят телефона, когато се обаждат на 112.

„Първо винаги кажете от къде се обаждате – улицата и градът. След това какво се е случило, колко хора са пострадали. Едва след това се представете и никога не затваряйте първи, защото на операторите от Спешния телефон може да им е нужна и допълнителна информация”, разказа Лора.

Децата имаха възможност да видят и противопожарен автомобил, който е специализиран за горски терени. За повечето най-интересна се оказа раницата на огнеборците, която е с контейнер за вода.

Експерти от Регионалната дирекция по горите в Бургас представиха пред децата най-важните моменти при екстремна ситуация. Презентацията е част от трансграничния проект „Странджа/Йълдъз e планината  без пожари”.

Ръководителят на проекта инж. Недко Недев разказа за видовете горски пожари и как специалистите успяват да се справят с тях. РДГ – Бургас и СУ „Никола Й. Вапцаров” организират и конкурс за най-добра рисунка, посветена на опазването на горите от пожари.