Между 60 и 120 дни обикновено трае сезонът за добив на кристална морска сол от Атанасовско езеро и само в един ден се случва Фестивалът на солта на брега на лагуната.

През тази година обаче поради рекордните дъждове, особено през май се очаква много слаб сезон и нисък добив на сол. Жътвата ще продължи в най-добрия случай 2 месеца и очакванията са за 10 000 тона (при средно добивани в Бургаските солници – 40 000 тона).

Новоназначените сезонни работници на солниците, обаче ще могат да се включат днес във Фестивала на солта, заедно с участниците в природозащитна бригада „Атанасовско езеро 2014“, гостите и гражданите на Бургас.

Фестивалът се случва в Южните солници за втора поредна година и ще бъде посветен на темата „Сол и птици“. Освен с началото на солодобива, той съвпада и с пика на миграция на белите щъркели по миграционния път Виа понтика. Миграцията се следи повече от 20 години на т.нар. „Точка“ в северно Атанасовско езеро от орнитолози и любители. Това е и една от дейностите на бригадата там, наред с чисто природозащитните дейности като изграждане на нови острови, ремонт на стари, почистване на растителност от острови и диги и др. Бригадирите помагат за организирането на Фестивала на солта и са активни участници в събитията – Солничар за един ден, Базар на солта, пускане на хвърчила, Био игри за птиците и солта, кулинарна дегустация и др.

Организаторите на Фестивала от проект „Солта на живота“, LIFE+ очакват всички любители на солените изкушения да заповядат в петъчния следобед в района на Черноморски солници и да се включат в богатата програма на Фестивала, предназначена за малки и големи, за любители на изкуството и на калните бани, за търсачите на забавления и за любителите на акустични изпълнения на брега на Атанасовско езеро. Подробности на www.saltoflife.biodiversity.bg

Проект „Солта на живота“ е финансиран от програма LIFE+ на Европейския съюз и се изпълнява от Българска фондация Биоразнообразие, в партньорство с БДЗП и Черноморски солници АД.