Вълци и чакали има много у нас, не само тази година, а от 20 години насам. По данни от преди две години на изложение в Словакия инвазията на чакала продължава.

„Това е вид, който малко по малко ще завземе цяла Европа. До края на миналия век чакалът се срещаше на Балканите, а в Западна Европа липсваше. Сега обаче там има много едър и дребен дивеч, който го привлича“, разказа за Gramofona.com Невен Каравасилев- секретар на ловно-рибарското дружество "Лебед” в Бургас.

По думите му през 60-те години чакалът е бил в Червената книга на България. Видът е изключително пластичен и идва от Мала Азия. Той е всеядно животно- храни се както с дивеч, мърша, остатъци от бита на човека, така и с плодове и зеленчуци от бостани и лозя.

Навлиза много бързо и завзема територии. Не напада хора, изключително приспособим е, дори и в градска среда. Измества лисицата от местообитанията й. Няма естествен враг в природата, освен вълка.

 „През 80-те години държавата плащаше по 100 лева на мъжки убит чакал и по 150 лева за женска. Преди 20 години централният съвет на Българския ловно-рибарски съюз беше създал стройна организация за изкупуване на дивечови кожи, в това число лисичи, зайчи и от чакали.

Тук нашите магазини изкупуваха кожите, окачествяваха ги и всичко това отиваше в кожарската промишленост. Сега нея вече я няма и предаването на дивечови кожи не съществува, а чакалската кожа е изключително красива и здрава. Тя може да се използва за абсолютно всичко, включително покривки за легла, одеяла, килими, които са много здрави“, допълва Каравасилев. Според него единственият начин да се влияе върху популяцията на чакала е само чрез отстрел.

Само на територията на сдружението, в което Каравасилев членува, за изминалата година има регистрирани 800 отстреляни чакала. За цялата страна броят им през 2014 година достига 28 000, като тази цифра непрекъснато расте, допълва Каравасилев.

Снимка: www.hunter.bg